Kojoty gryzą dzieci w Montrealu

Kanada Series Top News lip 30, 2018 at 3:50 pm

coyoteWładze Montrealu podjęły działania w celu zapobieżenia atakom kojotów, po tym jak  w ciągu jednego tygodnia ​​troje małych dzieci zostało ukąszonych przez te zwięrzęta.

Władze poinformowały, że zainstalowano kamery i przynęty, a także zwiększono ilość pracowników miejskich w parkach, gdzie doszło do incydentów z dzikimi zwierzętami, co ma stanowić elementy “kampanii odstraszania”.

Ostatni atak miał miejsce w sobotę wieczorem, kiedy kojot ugryzł trzyletniego chłopca w parku w dzielnicy Ahuntsic-Cartierville. Dziecko zostało zabrane do szpitala z niewielkimi obrażeniami. Wcześniej w osobnych miejscach zostali ukąszeni chłopiec i dziewczynka, oboje w wieku 5 lat. Według policji doznali drobnych urazów.

Miasto uruchomiło program postępowania wobec kojotów na początku roku po tym jak odnotowano wzrost liczby napotkanych zwierząt (ok. 600 w niecały rok).

- Ludzie zapominają o tym, ale kojoty zawsze były miejskimi zwierzętami - mówi miejski biolog Fryderyk Bussiere. - Znajdziemy je w każdym mieście w Ameryce Północnej, ale nie zauważamy ich łatwo, ponieważ zdecydowały się prowadzić nocny tryb życia, aby uniknąć spotkań z ludźmi, których się obawiają.

zz kojotMimo iż ataki są rzadkie i skupiają się na zwierzętach domowych, zawsze kilka osobników wyraźnie mniej boi się człowieka niż reszta.

Lesley Sampson z Coyote Watch Canada uważa, że zgłoszone incydenty sygnalizują potrzebę większej edukacji publicznej, aby nie nękano i nie dokarmiano dzikich zwierząt. Jak powiedziała – pułapki czy zabijanie tych zwierząt nie rozwiąże niczego, ponieważ lukę po nich wypełni jeszcze większa liczba kojotów.

Miasto zaleciło także mieszkańcom, aby trzymali swoje zwierzęta domowe na smyczy i nie zbliżali się do kojotów, których przyciąga w pobliże siedzib ludzkich wystawiona na zewnątrz karma dla psów i kotów.

Cztery kata temu ofiarą kojota padł mały piesek Polki z Mississaugi, Małgorzaty Kubat

Cztery kata temu ofiarą kojota padł mały piesek Polki z Mississaugi, Małgorzaty Kubat

Każdy, kto widzi kojota, powinien zachować spokój i dać mu pole do ucieczki. Zaleca się także, aby podnosić ramiona, krzyczeć lub rzucać przedmiotami, tak aby kojot zachowywał lęk przed ludźmi.

Dotychczas w Kanadzie odnotowano tylko jeden śmiertelny przypadek zagryzienia człowieka przez kojoty. Zdarzył się na Cape Breton, a jego ofiarą była 19-letnia piosenkarka Taylor Mitchell.