Frazesy premiera Trudeau po pogrzebie ofiar masakry na Danforth

Lokalnie Top News lip 31, 2018 at 6:00 am

aapogrzeb2

Wczoraj odbyły się pogrzeby dwóch ofiar terrorysty, który postrzelił na Danforth Avenue 15 osób.

Uroczystości pogrzebowe 10-letniej Julianny Kozis odbyły się w grecko-ortodoksyjnym kościele w Markham, zaś pogrzeb 18-letniej Reese Faloon miał miejsce w Scarborough.

W pożegnaniu Faloon wzięli udział premier Kanady, Justin Trudeau, premier Ontario, Doug Ford, oraz wicepremier prowincji Christine Elliott. Na miejscu można było zaobserwować obecność zwiększonych sił policyjnych.

Claudine deBeaumont, matka 18-letniej ofiary terrorysty, Reese Fallon na pogrzebie swojej córki.

Claudine deBeaumont, matka 18-letniej ofiary terrorysty, Reese Fallon na pogrzebie swojej córki.

Po pogrzebie premier Trudeau powiedział, że jego rząd przyjrzy się najlepszym praktykom w innych częściach świata, aby znaleźć pomysły na walkę z bronią w Kanadzie.

- Ludzie muszą być bezpieczni i musimy podjąć odpowiednie kroki, aby to zapewnić – powiedział Trudeau – Patrzymy na rzeczy, które zostały zrobione na świecie, szukając najlepszych wzorów, najlepszych danych, aby podjąć właściwe decyzje, aby upewnić się, że zapewnimy naszym obywatelom, naszej wspólnocie bezpieczeństwo w przyszłości.

Strzelanina na Danforth ponownie zainicjowała debatę na temat kontroli broni palnej w całym kraju. W ubiegłym tygodniu rada miasta Toronto zatwierdziła wniosek wzywający rząd federalny do zakazania sprzedaży broni w mieście jednocześnie apelując do rządu prowincji o uchwalenie zakazu sprzedaży amunicji do broni krótkiej.

- Patrzymy na szeroki aspekt problemu i podejmiemy właściwą decyzję na dłuższy czas, a nie tylko na krótką metę – powiedział Trudeau.

Premier Kanady wyraził wyrazy szacunku ofiarom zbrodni i złożył kwiaty przy fontannie przy Alexander’s Great Parkette w Toronto, w pobliżu miejsca, gdzie ponad tydzień temu do ludzi strzelał 29-letni Faisal Hussein.

Konserwatywny krytyk bezpieczeństwa publicznego, Pierre Paul-Hus, powiedział, że opozycja zaczeka z komentarzem, aby zobaczyć szczegóły dotyczące możliwego zakazu używania broni palnej. Zaznaczył, że popiera środki skierowane przeciwko przestępcom, a nie ograniczenie praw osób używających broni na sportowych strzelnicach.

- Jak sugerowali sami Liberałowie, całkowity zakaz używania broni byłby skomplikowanym przedsięwzięciem prawnym. Nawet ich posłowie mają wątpliwości, czy taki ruch będzie skuteczny – powiedział Paul-Hus – To leniwy rząd, który prosi wszystkich Kanadyjczyków o przestrzeganie nowych przepisów, podczas gdy prawdziwa praca polega na wyławianiu przestępców i ściganiu ich, co oznacza zwiększenie kar za przestępstwa z bronią w ręku i trzymanie członków gangów za kratami. Są to obszary, w których Liberałowie zawiedli.

Hilary Peirce, rzeczniczka Ministra Bezpieczeństwa Publicznego Ralpha Goodale’a, powiedziała, że ​​od czasu objęcia urzędu rząd podjął “wielokrotne działania” mające na celu zwalczanie przemocy związanej z bronią i gangami, w tym:

  • Zorganizował ogólnokrajowy szczyt, który zgromadził urzędników z prowincji, terytoriów i społeczności, a także policji i agencji granicznych.
  •  Finansował nowe inicjatywy w zakresie ograniczenia dostępu do broni i skutecznego egzekwowania prawa.

Peirce powiedział, że rząd rozważa także inne reformy, w tym ewentualny wymóg, aby pracownicy służby zdrowia ujawniali, czy potencjalni nabywcy broni palnej cierpią na choroby psychiczne, ściślejsze zasady przechowywania broni oraz zaostrzenie przepisów dotyczących reklamy broni palnej a także poprawę systemu kontroli większych zakupów broni.