Długi weekend z głową

Gdzie na weekend sier 1, 2018 at 1:07 am

Nadchodzący długi weekend według synoptyków powali nas kolejną falą upałów. Jeśli nie planujecie wyjazdu na północ do swojego domku letniskowego i nie cieszy was perspektywa spędzenia kilku upojnych, gorących godzin w korku na którejś z autostrad, warto poszukać rozrywki w chłodnych murach, przy cichym akompaniamencie klimatyzatorów. Dobrą i mądrą opcją będzie wizyta w Ontario Science Centre.

imageService

 

Idea powstania muzeum nauki, które dziś znajdujące się z zachodniej części Toronto przy Don Valley Parkway, wykiełkowała w 1961, na fali ekspansji miasta lat 50. i 60. Projekt budynku powierzono jednemu z najbardziej popularnych kanadyjskich architektów Raymondowi Moriyamie, który w późniejszych latach zaprojektował także budynki Toronto Reference Library, Ottawa City Hall, Ambasadę Kanadyjską w Tokio czy torontońskie Bata Shoe Museum. Budowę zakończono osiem lat później, a muzeum początkowo nosiło nazwę Centennial Center of Science and Technology. Co ciekawe, w momencie powstania centrum nauki było pionierem w zakresie praktycznego podejścia do nauki, wraz z Exploratorium w San Francisco i Muzeum Nauki i Technologii w Detroit. W przeciwieństwie do tradycyjnego muzeum organizowano tu pokazy na żywo (np. obróbka metali) oraz przeprowadzano eksperymenty naukowe z czynnym udziałem zwiedzających. Sala komunikacyjna posiada szereg skomputeryzowanych wyświetlaczy, w tym bardzo popularną grę Tic-Tac-Toe uruchamianą na minikomputerze PDP-11.

Dziś ontaryjskie centrum nauki ma kilkaset interaktywnych i tradycyjnych eksponatów obejmujących zagadnienia geologii, nauk przyrodniczych, astronomii, muzyki, technologii, ludzkiej anatomii, współczesnej komunikacji i wiele innych artefaktów naukowych. Kolejne wystawy czasowe, począwszy od wczesnych lat 80. cieszą się tutaj ogromną popularnością. Zorganizowana w 1982 wystawa „Chiny: 7,000 lat odkryć” pobiła wszystkie rekordy obecności i przyciągnęła ponad 1,5 miliona odwiedzających. W 1996 w centrum nauki otwarto pierwsze w Ontario kino IMAX Dome, a rok później centrum okrzyknięto najbardziej dynamicznie rozwijającą się atrakcją  turystyczną GTA.

Muzeum faktycznie rosło w siłę na przestrzeni kolejnych lat. W 2003 otwarto wystawę „Strange Matter”  oraz stworzono KidSpark, specjalnie wydzieloną przestrzeń dla dzieci w wieku do ośmiu lat, gdzie eksploracja i poznawanie arkan nauki odbywa się przez zabawę. Ogromnym sukcesem cieszyła się wystawa Body Worlds, która przyciągnęła prawie pół miliona zwiedzających, a w jedynym planetarium w mieście (po zamknięciu Planetarium McLaughlina) zobaczyć można unikatowe skały z Marsa i Księżyca. Prowadzono tu warsztaty dotyczące naukowego podejścia do zjawiska magicznego Harrego Pottera, ale rok później skupiono się już na postaci Leonarda da Vinci, kiedy to przedstawiono modele fizyczne wynalazków Mistrza, zbudowanych w oparciu o ryciny znajdujące się w jego Kodeksach. Była wystawa poświęcona grom video, a fani popularnego serialu telewizyjnego MythBusters  mogli dokształcić się podczas wystawy „MythBusters: The Explosive”.

Pod koniec 2013 oryginalna galeria anatomii człowieka została zastąpiona nową stałą ekspozycją The Human Edge. Oprócz szczegółowej anatomii, ekspozycja bada możliwości ludzkiego ciała z działaniami symulującymi doświadczenia poszukiwaczy przygód, elitarnych sportowców i entuzjastów sportów ekstremalnych. W hali znajduje się ponad 80 eksponatów, które zostały opracowane i zbudowane przez pracowników Centrum Nauki z udziałem ponad 120 specjalistów z dziedziny neurologii, fizjologii, bio-mechaniki i medycyny sportowej.

Rok później w centrum powitało The Science of Rock ‘N’ Roll, w którym odkrywać można, w jaki sposób postęp w nauce i technologii zrewolucjonizował muzykę. Wystawa obejmuje osiem obszarów, które zawierają różne elementy interaktywne, historyczne artefakty, ściany informacyjne, filmy dokumentalne i wiele innych. Ontario Science Center ma także toczącą się maszynę do piłek zbudowaną przez George’a Rhoadsa na wystawie KidsSpark. W 2017 roku, w związku z obchodami 150-lecia Kanady, Centrum otworzyło wystawę “Canada 150: Discovery Way” przedstawiającą kanadyjską historię kryjącą się za transformacyjnymi wynalazkami i innowacjami.

Dodatkowo działająca przy Centrum Nauki Ontario Science Center Science School (OSCSS) oferuje kursy przygotowawcze (grade 12) w stopniu uniwersyteckim z zakresu: fizyki, biologii, chemii oraz zaawansowanej rachunkowości. Studenci z całego Ontario są zachęcani do składania podań o przyjęcie na semestr do szkoły OSCSS, gdzie obok wiedzy zdobyć można sporo doświadczenia w pracy wolontaryjnej. Młodsi adepci nauki mogą spędzić tu najprawdziwszą noc w muzeum – ze względu na bogaty program sleepovers cieszą się dużą popularnością.

W najbliższy weekend warto odwiedzić Ontario Science Centre z jeszcze jednego powodu – tylko do 6 sierpnia trwać będzie wystawa „Popnologia – wczorajsze fantazje to dzisiejsza rzeczywistość”. („POPnology: Yesterday’s Fantasy is Today’s Reality”). Testy robotów, botów, łazików, urządzeń międzyplanetarnych czy techniki inspirowanej science-fiction, możliwość zrobienia sobie zdjęcia za pomocą maszyny czasu DeLorean, spotkanie z najsłodszym robotem galaktyki to tylko maleńka część atrakcji tej właśnie wystawy. Można tu będzie także pokonać swojego wewnętrznego cyborga, pracując z ramieniem robota i na własne oczy zobaczyć pierwszy na świecie samochód wydrukowany dzięki technologii 3D. Nie zabraknie także Sztucznej Inteligencji, mediów społecznościowych, fantazji o lataniu i podróżach w czasie.  Sposób, w jaki żyjemy i pracujemy, przynosi dziś fascynujące innowacje, które zostały przewidziane dawno temu w książkach i filmach – poprzez wciągające gry, interaktywne obcowanie z robotyką i futurystyczną technologię, zobaczysz, jak daleko dotarliśmy i dokąd zmierzamy.

Muzeum otwarte jest od niedzieli do piątku między 10am a 5pm, w soboty między 10am a 8pm. Bilety wstępu kupić można on-line (unikając w ten sposób kolejek) lub na miejscu w kasie. Ceny: wstęp do Science Centre – dorośli (18-64) $22, młodzież (13-17), studenci (wymagane ID) oraz seniorzy (65+) $16, dzieci (3-12) $13, dzieci poniżej drugiego roku życia bezpłatnie. Wstęp do kina IMAX (w promocji, dla wszystkich) $9, bilety łączone Science Centre + IMAX: dorośli (18-64) $28, młodzież (13-17), studenci (wymagane ID) oraz seniorzy (65+) $22, dzieci (3-12) $19.  Ceny zawierają podatek HST. Adres: Ontario Science Centre, 770 Don Mills Road (at the corner of Eglinton Avenue East),Toronto, Ontario, M3C 1T3
416-696-1000 (toll free: 1-888-696-1110). www.ontariosciencecentre.ca