Polska firma promuje Powstanie Warszawskie w Ameryce

Polak w świecie Series Top News sier 1, 2018 at 12:30 pm
Wiesław Włodarski i Mike Tyson

Wiesław Włodarski i Mike Tyson

Polska firma branży spożywczej FoodCare z Zabierzowa pod Krakowem opublikowała w „The New York Times” materiał promujący bohaterstwo Polaków w Powstaniu Warszawskim. Zapłaciła za to 100 tys. dolarów. A następnego dnia udostępniła nagranie promujące pamięć o Powstaniu, w którym wystąpił… Mike Tyson – słynny amerykański bokser, w latach 1986-90 i 1996 niekwestionowany mistrz świata wagi ciężkiej.

- Nie rozumiejąc wszystkiego, przez co przeszła Polska, naszych cierpień podczas II Wojny Światowej z rąk niemieckich nazistów, a następnie przez trudny czas z jakim mieliśmy do czynienia w czasach komunizmu, nie można zrozumieć co dziś czyni Polaków Polakami. To cierpienie uczyniło nas silnymi, dało nam wolę walki – mówi prezes rady nadzorczej firmy FoodCare Wiesław Włodarski, pomysłodawca akcji promujących polską historię na świecie. – Musimy zrobić wszystko, co możliwe, aby świat zobaczył i zrozumiał nie tylko dzisiejszą Polskę, z niezwykłym rozwojem biznesu, z wielką siłą w gospodarce, produkcji, ale także naszą historię. 

Ogłoszenie pt. „1944 Warsaw Uprising” przedstawia m.in. zdjęcie zniszczonej Warszawy. Autorem fotografii, pochodzącej z kolekcji Muzeum Powstania Warszawskiego, jest Wiesław Chrzanowski „Wiesław”.

zz wieslaw3

„1 sierpnia 1944 ludzkość zapamięta, jako jeden z najbardziej heroicznych aktów bohaterstwa, jaki kiedykolwiek miał miejsce w walce o wolność z uciemiężeniem przez najczystsze zło, jakie świat kiedykolwiek znał” – głosi podtytuł.

Można przeczytać, że powstanie zorganizowane przed 74 laty było już drugim zrywem przeciw niemieckiej okupacji. Pierwsze powstanie wybuchło w kwietniu 1943 roku w warszawskim getcie.

„Po pięciu latach brutalnej okupacji Polski, 1 sierpnia 1944 polska Armia Krajowa licząca 50 tys. mężczyzn, kobiet i dzieci dowodzonych przez generała Tadeusza Bora-Komorowskiego przystąpiła do walki, by wyrugować to zło ze stolicy” – przypomniano.

Opisano także w skrócie dzieje trwającej przez 63 dni batalii, kładąc nacisk na okrucieństwo okupanta i masowe mordowanie powstańców oraz tysięcy cywilów. Przypomina, że rzeź Woli, która pochłonęła życie 60 tys. ludzi, była jednym z największych i najbardziej potwornych aktów terroru podczas II wojny światowej.

Położono nacisk na fakt, że batalia w Warszawie była największym powstaniem przeciw Niemcom w okupowanej Europie. Że po drugiej stronie Wisły, na wschód od Warszawy, stały bezczynnie oddziały Armii Czerwonej. Władze Kremla nie zezwoliły aliantom na użycie sowieckich baz powietrznych w celu dostarczenia pomocy dla oblężonych Polaków, „skutecznie pomagając niemieckim nazistom w ich ataku na polskich patriotów”.

W ogłoszeniu w “NYT” wspomniano też m.in., że podczas okupacji niemieccy naziści zamordowali 6 mln polskich obywateli, w tym 3 mln polskich Żydów. Okupanci zniszczyli 95% Warszawy.

Firma FoodCare od lat prowadzi współpracę z Tysonem. Wiesław Włodarski spędził z nim wiele czasu prywatnie, zaprzyjaźnili się. Tyson wie dużo o historii, zawsze też bardzo interesowała go historia Polski. Sam napisał i zredagował część filmu. Jak mówi, wiele razy walczył na ringu, ale ci prawdziwi bojownicy walczyli z narażeniem życia o wolność i ich historia powinna być znana i opowiedziana na całym świecie.

Jego udział w wideo ma charakter społeczny, gwiazdor nie wziął wynagrodzenia za udział w kampanii.

Włodarski uważa, że polski rząd wykonuje świetną robotę w ramach budowania relacji międzynarodowych, ale on sam jako prywatna firma “musi wykonać swoją część”.

- Wszyscy, którzy osiągnęli sukces na całym świecie, tak jak my, z naszymi produktami sprzedawanymi w ponad 50 krajach stajemy się ambasadorami Polski. Jesteśmy dumni z naszej polskości i powinniśmy z dumą opowiedzieć naszą historię. Po sobotniej publikacji jaką zamieściliśmy w „New York Times” na temat Powstania Warszawskiego otrzymaliśmy setki e-maili z podziękowaniami m.in. od polskiego profesora z amerykańskiego uniwersytetu, który był uczestnikiem Powstania. To pokazuje, że nasza kampania naprawdę działa – powiedział Wiesław Włodarski.

- Dbamy o naszą markę i naszą firmę i jesteśmy naprawdę dumni z polskiej historii i polskich bohaterów. Dostrzegliśmy brak wiedzy na temat polskiej historii na całym świecie i zachęciło nas to do zrobienia wszystkiego, co w naszej mocy aby to zmienić. Na swój sposób, będziemy robić co możemy, jako patriotyczna firma, aby pomóc zmienić wizerunek Polski na świecie.