Zapowiedź ostrych cięć programów socjalnych nowego rządu Ontario

Lokalnie Series Top News sier 1, 2018 at 6:00 am
Zdaniem opozycji rządowy plan popchnie biednych ludzi w jeszcze głębsze ubóstwo.

Zdaniem opozycji rządowy plan popchnie biednych ludzi w jeszcze głębsze ubóstwo.

Konserwatywny rząd Ontario ustami minister Lisy MacLeod zapowiedział, że znacząco zreformuje system pomocy społecznej zmniejszając planowany wzrost stawek i anulując program pilotażowy, który zapewniał podstawowe dochody osobom o niskich zarobkach w niektórych społecznościach.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej minister usług społecznych Lisa MacLeod powiedziała, że ​​rząd zaproponuje w przeciągu 100 dni nowy plan, po przeglądzie „chaotycznego systemu patchworkowego pozostawionego przez poprzedni liberalny reżim”.

- Liberałowie – powiedziała minister – wydawali pieniądze, których prowincja nie miała na materiały informacyjne, które faktycznie niewiele pomagały w przełamaniu biedy.

Pierwszym krokiem prowincji będzie anulowanie poprzedniego planu dotyczącego podniesienia stawek Ontario Support Disability Program i Ontario Works o trzy procent i zredukowanie tej podwyżki do 1,5 procent.

Minister usług społecznych Lisa MacLeod

Minister usług społecznych Lisa MacLeod

- Niech to będzie jasne: najlepszy program socjalny to praca dla tych, którzy mogą ją wykonywać – powiedziała MacLeod – Będę współpracować z moimi kolegami … w tworzeniu możliwości zintegrowania ludzi z powrotem ze światem pracy tam, gdzie to jest możliwe i upewnienia się, że mają więcej pieniędzy w kieszeniach.

Minister nie chciała powiedzieć, ile oczekiwana zmiana ma kosztować.

- Ta decyzja nie dotyczy oszczędzania budżetowych pieniędzy, ona dotyczy naprawienia źle działającego systemu – powiedziała.

Prowincja anuluje także projekt pilotażowy w zakresie podstawowego dochodu w Ontario, który zapewniał płatności 4000 osobom o niskich dochodach w społecznościach takich jak Hamilton, Brantford, Thunder Bay i Lindsay. Pojedynczy uczestnicy programu otrzymywali z kasy prowincji do 16989 dolarów rocznie, pary zaś dostawały do 24027 dolarów.

Zapytana, w jaki sposób rząd uznał, że ten pilotażowy program był nieskuteczny przed jego zakończeniem, MacLeod odpowiedziała, że program “nie robi tego, co powinien i jest kosztowny”.

Liderka NDP, Andrea Horwath, powiedziała, że rządowy plan jest “przerażający” i popchnie biednych ludzi w jeszcze głębsze ubóstwo.

- Atak pana Forda na ludzi o niskich dochodach jest obrzydliwy – stwierdziła liderka opozycji – Anulowanie niedokończonego i obiecującego projektu pilotażowego z gwarantowanym dochodem podstawowym to marnotrawstwo pieniędzy i wstyd.

Kroki rządu skomentował również lider Partii Zielonych, Mike Schreiner, który powiedział, że stawki na pomoc ubogim były zbyt niskie, pomimo wzrostu obiecanego przez Liberałów.

- Oni (Torysi) wydają się bardziej zainteresowani burzeniem wszystkiego niż budowaniem czegokolwiek – powiedział.