CBSA bada DNA niektórych migrantów

Kanada Top News sier 2, 2018 at 12:30 pm

Screen Shot 2018-07-31 at 14.10.36Według Canada Border Services Agency, urzędnicy ds. imigracji w Kanadzie korzystali z badań DNA oraz stron internetowych poświęconych przodkom, aby ustalić narodowość niektórych migrantów.

Agencja nie zachowuje danych na temat tego, jak często dane narzędzie jest stosowane, ale są one wykorzystywane wobec tych, którzy złamali krajowe prawo imigracyjne oraz, gdy ”wyczerpano inne możliwości dochodzenia” – poinformował rzecznik CBSA.

Sprawę ujawnili dwaj prawnicy imigracyjni, których klienci byli badani za pomocą testów DNA, i które przesłano witrynie FamilytreeDNA.com.

CBSA opisała te narzędzia jako „część zestawu technik śledczych” używanych do ustalenia tożsamości osoby.

- Testy DNA pomagają CBSA w określaniu tożsamości poprzez dostarczanie wskaźników narodowości - powiedział rzecznik.

Agencja uzyskuje na to zgodę migrantów. Odmówiono jednak podania więcej szczegółów w tej sprawie. „CBSA nie publikuje mechanizmu swoich technik śledczych na forum publicznym, ponieważ mogłoby to uczynić je nieskutecznymi” – poinformowano.

Screen Shot 2018-07-31 at 14.12.14

Prawnik Subodh Bharati wyraził obawy o przyjęcie tej metody. Na początku tego roku poruszył tę kwestię w mediach, po tym jak władze wykorzystały testy DNA i stronę poświęconą przodkom, aby sprawdzić, czy jego klient, obywatel Liberii, który mieszkał w Kanadzie od lat dziewięćdziesiątych, nie pochodzi z Nigerii. Mężczyzna został poproszony o poddanie się testowi DNA podczas pobytu w areszcie.

- Gdyby odmówił badania, groziło mu, że zostanie uznany za niewspółpracującego - powiedział Bharati. - Czy dana osoba naprawdę może zgodzić się na podanie swojego DNA, gdy znajduje się w więzieniu o maksymalnym bezpieczeństwie? - dodał.

Screen Shot 2018-07-31 at 14.12.57

Informacje z FamilytreeDNA.com były wykorzystywane do argumentowania, że jego klient powinien zostać deportowany do Nigerii.

- Argument ten ignorował fakt, że pochodzenie nie zawsze jest zgodne z narodowością - powiedział Bharati. – Moje DNA mówi, że pochodzę z Indii, ale urodziłem się w Kanadzie.

Prawnik powiedział także, że słyszał o dwóch innych, podobnych przypadkach dotyczących migrantów w Kanadzie. Skłoniło go to do pogłębienia pytań o to, jakie środki są stosowane, aby chronić poufne dane.

Bharati określił to jako jeden z wielu problemów związanych z agencją. Brak przejrzystości i nadzoru systemu krytycy opisali jako “legal black hole”. Od 2000 roku co najmniej 15 osób zginęło pod nadzorem CBSA, w tym pięć osób zmarło z przyczyn naturalnych, a trzy z nich popełniły samobójstwo. Kilka zgonów przypisano nieznanym przyczynom.

Witryna FamilyTreeDNA poinformowała, że nie współpracowała bezpośrednio z kanadyjskimi organami ścigania. Firma dodała w oświadczeniu przekazanym Reutersowi, że “nie ma wiedzy o kanadyjskim egzekwowaniu prawa za pomocą platformy FTDNA”.

Więcej - TUTAJ.