Nowa, groźna broń z drukarki 3D dla każdego

Lokalnie Top News sier 2, 2018 at 6:00 am
Na tym zdjęciu z 10 maja 2013 r. Cody Wilson trzyma to, co nazywa pistoletem Liberator, który został całkowicie wykonany na drukarce 3D w jego domu w Austin w Teksasie.

Na tym zdjęciu z 10 maja 2013 r. Cody Wilson trzyma to, co nazywa pistoletem Liberator, który został całkowicie wykonany na drukarce 3D w jego domu w Austin w Teksasie.

Szef torontońskiej policji, Mark Saunders powiedział, że opublikowanie w Internecie planów pistoletów, które można wyprodukować za pomocą drukarek 3D będzie miało „katastrofalne” skutki.

Saunders wspomniał o kontrowersyjnej decyzji władz w USA, która zezwala na udostępnienie publiczności sposobu drukowania plastikowych pistoletów 3D. Powiedział, że masowa produkcja tej łatwej do ukrycia i praktycznie niemożliwej do wykrycia broni będzie powodować problemy na granicy między Kanadą a USA.

Mark Saunders

Mark Saunders

- Pomyśl o tym, jak katastrofalne będą skutki, gdy plany tych wydruków 3D zostaną udostępnione społeczeństwu – powiedział Saunders – Każda zmotywowana do posiadania broni osoba będzie miała możliwość wyprodukowania trudnej do wykrycia broni palnej. Dostęp do niej będzie się tylko powiększał.

Firma Defence Distributed z siedzibą w Teksasie została w 2013 r. zobowiązana przez Departament Stanu do powstrzymania się przed publikowaniem planów druku pistoletów, ale w czerwcu osiągnęła porozumienie, które umożliwia opublikowanie planów od 1 sierpnia.

W środę sędzia federalny w Seattle wydał tymczasowy nakaz wstrzymania tej publikacji, który Defence Distributed musi respektować. Decyzja została podjęta po tym, jak ośmiu prawników złożyło w tym tygodniu pozew w celu zablokowania porozumienia.

- Istnieje możliwość nieodwracalnej szkody ze względu na sposób, w jaki ta broń może być wykonana – powiedział sędzia sądu rejonowego USA Robert Lasnik.

Kanadyjskie ministerstwo bezpieczeństwa publicznego poinformowało, że ​​ściśle monitoruje decyzję amerykańskiego sądu i sprawy związane z ewentualnym upublicznieniem sposobów produkcji broni na drukarkach 3D. Stwierdziło jednocześnie, że produkcja lub posiadanie broni palnej bez licencji lub certyfikatu nadal w Kanadzie będzie nielegalne.

Saunders poinformował, że od czasu wdrożenia specjalnych działań policji przeciw przemocy, w której od dwóch tygodni bierze udział 200 dodatkowych policjantów patrolujących zagrożone dzielnice Toronto, policja wykryła “sporo broni”.

- W ostatni weekend przechwyciliśmy cztery pistolety. Jednym z nich był MAC Tec-9 lub -10 – powiedział szef miejskiej policji – To po prostu prawdziwa, brzydka broń. Tak więc jesteśmy na miejscu i pracujemy. Nie mówimy, że wszystko jest w porządku i wszystko zrobiliśmy. Mamy długie lato.

Miasto złożyło wniosek o dotację federalną na sfinansowanie programów, które pomogłyby ograniczyć przemoc w Toronto. Dotacja wyniesie 32,6 miliona dolarów i jest rozłożona na pięć lat.