Przeprowadzka uchodźców z akademików do hoteli

Lokalnie Top News sier 2, 2018 at 10:00 am

aaazylanci4

Rząd federalny zgodził się zapłacić za zakwaterowanie 450 osób ubiegających się o azyl w hotelach na terenie GTA.

Decyzja ta została podjęta tydzień przed tym, jak muszą oni opuścić akademiki w Centennial College i Humber College przed rozpoczęciem roku szkolnego.

Uchodźcy mieszkają w pokojach studenckich od końca maja i muszą je opuścić najpóźniej 9 sierpnia.

Ottawa zgodziła się zapłacić za pokoje hotelowe do 30 września. Immigration, Refugees and Citizenship Canada poinformowało we wtorek mówi, że pokoje zostały zarezerwowane w Mississaudze, Markham i Etobicoke.

Krok rządu federalnego nie budzi jednak entuzjazmu wśród osób zajmujących się opieką nad uchodźcami. Twierdzą one, że rząd musi opracować plan, który znacznie wykracza poza doraźną pomoc finansową.

- To frustrujące, że nie ma koordynacji pomiędzy różnymi szczeblami władzy - uważa Loly Rico, współzałożycielka Centrum Uchodźców FCJ w Toronto.

– To frustrujące, że nie ma koordynacji pomiędzy różnymi szczeblami władzy – uważa Loly Rico, współzałożycielka Centrum Uchodźców FCJ w Toronto.

- Kwestia osób ubiegających się o status uchodźcy nie zniknie, a rząd federalny i miasto są krótkowzroczne – uważa Loly Rico, współzałożycielka Centrum Uchodźców FCJ w Toronto – Musimy mieć wizję długoterminową.

Lisa MacLeod, minister Ontario odpowiedzialna za imigrację, zgadza się z tą opinią.

- Jeśli rząd federalny nie przyspieszy w najbliższym czasie sprawdzania dokumentów uchodźczych, ludzie ci będą musieli czekać na decyzję władz nawet dwa lata – stwierdziła minister.

MacLeod, która uważa, że rząd federalny powinien zapłacić całą kwotę za wsparcie dla osób ubiegających się o azyl, powtórzyła swój apel o więcej pieniędzy z Ottawy. Powiedziała, że ​​w samym Toronto potrzebne jest 74 miliony dolarów, a w Ottawie 11 milionów.

Justin Trudeau broni swojej polityki azylowej, natomiast Doug Ford obwinia Ottawę za “kryzys mieszkaniowy”.

- Ze względu na presje, z jakimi boryka się Toronto, w związku z brakiem tymczasowego zakwaterowania rząd Kanady zarezerwował pokoje hotelowe, aby pomóc Toronto w zakwaterowaniu osób mieszkających w akademikach – powiedziała Nancy Caron, rzecznik prasowy Immigration, Refugees and Citizenship Canada – Dzięki temu urzędnicy miejscy będą mogli pracować, aby pomóc tym osobom znaleźć mieszkania.

Nie wszyscy uchodźcy zostaną w Toronto uważa rzeczniczka miasta Cheryl San Juan.

- Wiele rodzin decyduje się na opuszczenie Toronto, aby znaleźć mieszkania w innych społecznościach GTA i poza nimi, biorąc pod uwagę wysoką cenę i niedobór tanich opcji mieszkaniowych w mieście – stwierdziła.

Region Peel zabrał już prawie 100 uchodźców, którzy obecnie mieszkają w hotelach.

Przeciwko zakwaterowaniu uchodźców sprzeciwiają się niektórzy mieszkańcy.

W niedzielę demonstranci ustawili znaki sprzeciwiające się uchodźcom szukającym tymczasowego schronienia w Markham, a w środę grupa ludzi zbierała podpisy pod petycją do władz miasta przed głównym wejściem do miejskiego budynku komunalnego.

W środę, kandydat na radnego z okręgu Ward 2, Charles Jiang, złożył petycję zawierającą ponad 1000 podpisów w biurze burmistrza Markham Franka Scarpittiego.

- Nigdy nie powiedzieli, ile nadchodzą, jak długo pozostaną, kim są, skąd pochodzą. To są uzasadnione pytania, z którymi zwracamy się do naszego burmistrza – powiedział Scarpitti.

Biuro burmistrza odpowiedziało, że “ważne jest, aby pamiętać, że większość osób ubiegających się o azyl jest dobrze wykształcona, zdolna do pracy i znalazła stałe zakwaterowanie w ciągu 90 dni, a podatnik Markham nie poniesie żadnych kosztów”.

York Region, który obejmuje Markham, potwierdził w środę, że od 150 do 200 osób ubiegających się o status uchodźcy zostanie tymczasowo zakwaterowanych w regionie od 1 sierpnia.

Agibola, pochodząca z Nigerii wraz z innymi osobami ubiegającymi się o azyl przebywa w akademiku w Centennial College w Toronto. Będzie musiała opuścić dotychczasowe miejsce pobytu do 9 sierpnia.

Agibola, pochodząca z Nigerii wraz z innymi osobami ubiegającymi się o azyl przebywa w akademiku w Centennial College w Toronto. Będzie musiała opuścić dotychczasowe miejsce pobytu do 9 sierpnia.

Loly Rico powiedziała, że wiele osób ubiegających się o azyl chce pozostać blisko Toronto, ponieważ chcą mieć dostęp do swoich prawników, mają łatwy dostęp na przesłuchania i innych usług.

- To frustrujące, że nie ma koordynacji pomiędzy różnymi szczeblami władzy. Rząd federalny stara się teraz radzić sobie z lokalnymi gminami. Gdyby prowincja była bardziej zaangażowana, to byłoby lepsza współpraca – stwierdziła.