Kara więzienia za niewypłacenie pracownikom należnych pieniędzy

Lokalnie Top News sier 3, 2018 at 10:00 am
Yuk Yee (Ellen) Pun

Yuk Yee (Ellen) Pun

Właścicielka nieistniejącej już sieci restauracji w Toronto odsiedzi 90 dni w więzieniu za niewypłacenie byłym pracownikom wynagrodzenia i innych pieniędzy, które im były należne.

Ponadto ontaryjska sędzia Karen Walker ukarała firmy należące do Yuk Yee (Ellen) Pun prowadzące sieć restauracji Regal grzywną 900 tysięcy dolarów.

Pun i należące do niej firmy, które kontrolowała, naruszyły prawa pracy w Ontario, nie płacąc 68 pracownikom 667 tysięcy dolarów za wynagrodzenia, nadgodziny i inne należności. W czerwcu 2015 r. Ministerstwo Pracy nakazało jej zapłacić 457 tysięcy dolarów.

Jednak Pun i jej firmy nie zapłaciły pełnej kwoty, co skłoniło Walker do skazania jej na więzienie zgodnie z ustawą o standardach zatrudnienia.

Avvy Go, prawnik z chińskiej i azjatyckiej kancelarii prawniczej z Toronto, powiedział, że wymierzona kara nie jest często stosowana.

- Jest to jeden z nielicznych przypadków, w których sąd nałożył karę więzienia na dyrektora firmy za nieprzestrzeganie ustawy o standardzie zatrudnienia – powiedział Go – Ten wyrok pokazuje powagę naruszenia prawa, do jakiego dopuściła się Ellen Pun i jej firmy.

Ministerstwo Pracy twierdzi, że wnioskodawcami byli pracownicy administracyjni, dostawcy usług żywieniowych i personel sprzątający. Wiele osób nie mówiło po angielsku i potrzebowało tłumacza i poradni prawnej, aby zgłosić swoje roszczenia.

W okresie od czerwca 2013 r. do kwietnia 2014 r. ministerstwo otrzymało 68 skarg od pracowników 12 pozwanych korporacji, z których żadna nie prowadzi działalności. Każde roszczenie obejmowało nieopłacone pensje, od kilkuset aż do 45000 dolarów za okres od maja 2013 r. do lutego 2014 r. – podało ministerstwo.

Chociaż całkowita kwota należna pracownikom wynosiła ponad 676 000 dolarów, to ministerstwo nie mogło zgodnie z prawem nakazać zwrotu wyższej kwoty niż 457 tysięcy plus opłatę administracyjną. Mimo tego nakazu Pun zapłaciła tylko 104800 dolarów, co doprowadziło ją do sali sądowej i wyroku.

- Ten wyrok to mocne przesłanie do innych pracodawców, że muszą szanować prawa swoich pracowników – powiedział Go.

Pun zamknęła swoje restauracje w 2013 r. pozostawiając pracowników bez pracy i bez wypłaty zaległych pensji za tygodnie lub miesięce pracy w jej firmach. Nie wypłaciła też należnych z tytułu rozwiązania umowy o pracę odpraw. W sumie skargę na pracodawcę złożyło 68 osób. Ministerstwo Pracy przeprowadziło dochodzenie, które trwało rok.

Pun została też skazana przez Sąd Najwyższy Ontario na 30 miesięcy więzienia za oszustwo. Przekonała ona znajomego lekarza, by dał jej 620 tysięcy dolarów na zakup ziemi. Pieniądze lekarza zniknęły, a ziemia nigdy nie została zakupiona.