Dwa tygodnie mniejszej aktywności fizycznej mogą rozpocząć cukrzycę

Kanada Top News sier 4, 2018 at 4:00 pm
zz naukowcy2

Krokomierze tradycyjne coraz częściej wypierane są przez aplikacje na telefon i opaski liczące kroki.

Wystarczą dwa tygodnie zmniejszonej aktywności fizycznej, by u podatnych osób pojawiła się cukrzyca typu 2. Takie wnioski płyną za badań naukowców z McMaster University, którzy poddali testom starsze osoby z nadwagą. 

Okazało się, że tak krótki okres braku aktywności wystarczył, by u pacjentów w stanie przedcukrzycowym doszło do wzrostu poziomu cukru we krwi i rozpoczęła się choroba. U niektórych pacjentów nawet po powrocie do poprzedniej aktywności przez dwa tygodnie nie zauważono poprawy.

- Spodziewaliśmy się, że u osób badanych pojawi się cukrzyca, jednak zaskoczyło nas, że stan ich zdrowia nie poprawił się, gdy powrócili do dawnej aktywności - mówi Chris McGlory z McMaster University, który stał na czele zespołu badawczego.

Uczestników badań poproszono, by ograniczyli swoją aktywność fizyczną do nie więcej niż 1000 kroków dziennie. Odpowiada to aktywności osoby, która musi pozostawać w domu np. w związku z chorobą. Aktywność badanych mierzono za pomocą krokomierzy i specjalistycznych monitorów. Regularnie badano im też krew.

Naukowcy z McMaster University: Stuart Philips (z lewej) i Chris McGlory (w środku)

Naukowcy z McMaster University: Stuart Philips (z lewej) i Chris McGlory (w środku)

Wyniki badań pokazują, że osoby starsze, które z jakichś powodów muszą ograniczyć aktywność fizyczną, są bardziej narażone na pogorszenie ich ogólnego stanu zdrowia.

- Leczenie cukrzycy typu 2. jest drogie i skomplikowane. Jeśli ludzie przez dłuższy czas muszą być mniej aktywni, to później muszą ciężej pracować by ich organizm odzyskał zdolność do utrzymania odpowiedniego poziomu cukru - stwierdza profesor Stuart Philips, który nadzorował badania.

Z najnowszych badań CDC wynika, że w cukrzycę ma ponad 30 milionów ludzi w Ameryce, a kolejne 85 mln znajduje się w stanie przedcukrzycowym.

W Kanadzie cukrzyca jest jedną z najszybciej rozwijających się chorób. Każdego roku diagnozuje się niemal 60.000 nowych przypadków. Jest to szósta przyczyna śmierci i główna przyczyna ślepoty i amputacji u osób dorosłych.

Więcej – TUTAJ.