World RX wraca do akcji

Kanada Top News sier 4, 2018 at 10:00 am

zz troisPo przerwie wakacyjnej rozpoczynają się wyścigi w ramach Rallycrossowych Mistrzostw Świata (FIA World Rallycross Championship). 4 sierpnia startuje World RX of Canada na ulicznym torze Trois-Rivieres.

Od czasu ostatniej wizyty w Holjes w Szwecji, na początku lipca, kierowcy i zespoły World RX zbierali siły na drugą część mistrzostw. Odbyły się też oficjalne testy na Łotwie.

Liderem 15-osobowej stawki jest Johan Kristoffersson. W zeszłym roku wygrał w Kanadzie w drodze po mistrzowski tytuł. Szwed jest faworytem i tym razem, choć rywale podwajają swoje wysiłki, aby zagrozić reprezentantowi zespołu PSRX Volkswagen Sweden.

Jego najgroźniejszym rywalem w klasyfikacji mistrzostw jest Andreas Bakkerud. Zawodnik EKS Audi Sport był w każdym finale w tym sezonie. Trzy razy stał na podium. W 2016 roku zajął drugie miejsce na Trois-Rivieres.

Pettera Solberga, zawodników Team Peugeot Total – Sebastiena Loeba i Timmy’ego Hansena, oraz Mattiasa Esktrona z EKS Audi Sport, dzieli tylko 5 punktów na miejscach od trzeciego do szóstego.

Screen Shot 2018-08-01 at 13.50.40Solberg ma na koncie zwycięstwo w pierwszym World RX of Canada i wrócił tam na podium w zeszłym roku. Sebastien Loeb z pewnością będzie cieszył się dużym wsparciem ze strony francuskojęzycznej publiczności. Timmy Hansen triumfował na Trois-Rivieres 2 lata temu. Ostatnio prezentuje mocne tempo i podobnie jak Solberg chce wreszcie wygrać w tym roku. To samo może powiedzieć Esktrom, który uznawany jest za faworyta wszędzie tam, gdzie się wybiera.

Młodszy brat Hansena, Kevin wsiada do trzeciego Peugeota 208 WRX. W Kanadzie będzie rywalizował dopiero drugi raz, ale młody Szwed imponuje, dotarł do finału w każdym z trzech ostatnich startów. Reprezentanci GRX Taneco Team – Niclas Gronholm i Timur Timerzyanov radzą sobie coraz lepiej za kierownicą i20.

Stawkę World RX kompletują Janis Baumanis (Team Stard), dwójka Olsbergs MSE – Robin Larsson i Kevin Eriksson, Gregoire Demoustier z Sebastien Loeb Racing oraz kierowcy GC Kompetition – Guerlain Chicherit i Jerome Grosset-Janin.

W ramach ARX wystartują m.in.  Ken Block, Scott Speed, Tanner Foust, Patrik Sandell, Chris Atkinson, Steve Arpin, Rene Muennich, Oliver Bennett oraz Jacques Villeneuve. Zawody stanowią również rundę RX2 International Series.

zz tres