Piwo za dolara

Lokalnie Top News sier 5, 2018 at 12:30 pm

aapiwo2

Konserwatywny rząd Ontario szykuje prezent dla piwoszy na Labour Day.

Premier Doug Ford i jego gabinet zdecydowali, że z nadejściem Labour Day obniżą minimalną cenę butelki piwa z $1,25 do jednego dolara. Znawcy branży piwowarskiej przewidują, że kilka browarów skorzysta na tej zmianie. Plan obniżenia ceny piwa ma być ogłoszony we wtorek.

Browary nie będą jednak zmuszane do pobierania mniejszych opłat, a niższa cena minimalna nie miałaby zastosowania do piwa z beczek, ani też nie zawierałaby depozytu na butelki.

Rząd ma nadzieję, że uda się jednak nakłonić browarników do cenowej konkurencji, uruchamiając to, co nazywa “buck-a-beer challenge” z zachętami dla tych, którzy obniżą ceny do jednego dolara za butelkę.

Obniżenie minimalnej ceny piwa było jedną z obietnic premiera Forda podczas wiosennej kampanii wyborczej. Przyrzekł także umożliwienie sprzedaży piwa i wina w małych narożnych sklepach.

Torysi powiedzieli, że obniżenie ceny minimalnej piwa pozwoli na większą konkurencję na rynku piwowarskim bez wpływania na dochody prowincji z podatków tego napoju, które w latach 2016-2017 wyniosły około 589 milionów dolarów.

W Ontario wcześniej minimalna cena piwa wynosiła jeden dolar, ale liberalny rząd po cichu podniósł tę cenę w 2008 roku o 25% powołując się na „odpowiedzialność społeczną” i walkę z alkoholizmem.

- W czasach swojej świetności piwo dzięki udanej kampanii marketingowej przejęło znaczną część rynku alkoholowego – powiedział Scott Simmons, prezes Ontario Craft Brewers, który był w przeszłości dyrektorem The Beer Store.

Ekspert przekonuje, że koszty produkcji piwa wzrosły, podobnie jak podatki prowincyjne i federalne, co sprawia, że ​​browary nie mogą sprzedawać swoich produktów w cenie 1 dolara.

- Nie widzę wielu producentów, jeśli w ogóle tacy się znajdą, zmierzających do tej ceny. To jest mało prawdopodobne z powodu rentowności – stwierdził Simmons – Nie sądzę, aby było to możliwe w 2018 roku, ale niektórzy browarnicy mogą sądzić, że da się to zrobić. Byłbym zainteresowany, aby zobaczyć, co tak naprawdę jest w produkcie, który sprzedają w takiej cenie.

- Niewiele browarów sprzedaje nawet po obecnej cenie minimalnej – dodaje Simmons zwracając uwagę na to, że dodatkowy spadek ceny o 6 dolarów w przypadku paczki z 24 butelkami piwa, prawdopodobnie zlikwiduje wszelkie zyski.

- Jednak zmiana ceny minimalnej, którą zainicjował rząd Forda będzie przemawiała do konsumentów świadomych wartości piwa i prawdopodobnie nie wpłynie ona na rynek piwa rzemieślniczego, z małych browarów, który przyciąga w tej chwili najwięcej klientów, którzy są gotowi zapłacić więcej – powiedział ekspert.