Sierpniowy ogród

O ogrodach bez ogródek sier 6, 2018 at 11:35 am

Sierpień to jeden z najprzyjemniejszych miesięcy w kalendarzu ogrodnika. Obficie kwitną kwiaty letnie, z których wiele nadaje się do tworzenia bukietów. Z reguły dopisuje nam pogoda , a więc w pełni można korzystać z uroków posiadania ogrodu, a czas  spędzony na pracy i wypoczynku w ogrodzie, na działce, na balkonie lub tarasie na pewno wyjdzie nam na zdrowie  Pełnia lata i zbliżająca się jesień to czas kiedy w każdym ogrodzie jest dużo prac do wykonania.

thumb_560x800_10 (3)

Należy w tym czasie regularnie podlewać i nawozić rośliny- zwłaszcza w czasie suszy i upałów. Dotyczy to również trawnika, który, nie powinien być koszony zbyt nisko, by nie dopuścić do jego wysuszenia. W sierpniu należy zakończyć nawożenie preparatami azotowymi. Warto przerzucić się na nawozy jesienne, które nie zawierają azotu i pomogą przygotować się trawie do trudnego okresu zimowego. Niezbędne jest regularne podlewanie. Trawnik nawadniamy wieczorem lub bardzo wcześnie rano. To właśnie moment, by założyć trawnik z siewu. Oczywiście przed wcześniejszym przekopaniem i wyrównaniem gleby.

Na rabatach spulchniamy ziemię, odchwaszczamy i podlewamy rośliny, które tego wymagają. Usuwamy przekwitające kwiaty róż i bylin, aby pobudzić je do dalszego kwitnienia. Sierpień jest ważnym momentem w kalendarzu fanów lawendy. Należy skrócić do połowy długości jej pędy i czynność tą powtarzać w każdym roku. Pod koniec miesiąca sadzimy i przesadzamy piwonie, by bujnie zakwitła w kolejnym roku. Roślinom kwitnącym dostarczamy wodę i pokarm. Jak w poprzednim miesiącu dbamy o krzewy róż., które właśnie w okresie kwitnienia wymagają szczególnej troski. Grunt pod krzewami regularnie odchwaszczamy a kwitnące krzewy nawozimy nawozami wieloskładnikowymi. Krzewy róż wymagają podlewania niezbyt częstego, ale za to obfitego. Przekwitające kwiatostany usuwamy, odcinając je nad pierwszym, górnym liściem pięciolistkowym. Gałęzie, które uginają się pod ciężarem owoców zabezpieczamy przed złamaniem podpierając je.

050400_jpg_490491_406_488

Sierpień oraz kolejny miesiąc wrzesień to okres, w którym warto zająć się roślinami iglastymi. Możemy rozmnażać je przez sadzonki, wykorzystując jednoroczne wierzchołki pędów. Możemy przesadzać iglaki, które zakończyły fazę wzrostu. Pamiętajmy, aby je wówczas zasilić mieszanką im dedykowaną. Mamy też teraz możliwość, aby samodzielnie rozmnożyć wiele roślin. Pobieramy i ukorzeniamy sadzonki krzewów wiecznie zielonych i innych np. berberysów lub szczodrzeńca. Dzielimy byliny, które zakończyły kwitnienie na przykład fiołków wonnych i motylkowych, smagliczek skalnych, żagwinu, floksów szydlastych, barwinków, astrów alpejskich, macierzanki, zawciągu czy dąbrówki rozłogowej. Kosaćce kłączowe- irysy bródkowe i irysy syberyjskie dzielimy co trzy lata. Druga połowa sierpnia to najlepsza pora na dzielenie piwonii. Do dzielenia nadają się tylko kilkuletnie karpy, na których jest dużo pąków. Jeśli dzielimy wysokie byliny kwitnące latem to, aby dobrze zniosły ten zabieg należy po kwitnieniu najpierw przyciąć im pędy. Po dwóch tygodniach rośliny wykopujemy i dzielimy w taki sposób, aby każda część miała zdrowy i dobrze rozwinięty system korzeniowy. Można też przygotować sadzonki bluszczu pospolitego, barwinka i rozchodników.

download (51)        download (53)

 

Jeśli kolejnej wiosny chcemy się cieszyć kwitnącymi w ogrodzie tulipanami i hiacyntami, właśnie w sierpniu powinniśmy dokonać sadzenia roślin cebulowych. Chwilę przed sadzeniem cebulowych roślin wiosennych warto też posadzić te jesienne, takie jak krokusy jesienne i zimowit jesienny. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się pięknymi kwiatami już 2 miesiące po ich posadzeniu.

Nie możemy zapominać o ogrodzie przed wyjazdem urlopowym, jeżeli wyjeżdżamy na dłużej warto przed wyjazdem mocniej podlać ogród lub zapewnić roślinom opiekę zaprzyjaźnionej osoby.

  Zosia w ogrodniczkach