Do kina albo na film

Gdzie na weekend sier 7, 2018 at 11:17 pm

W Ameryce Północnej, słynącej z powszechnego propagowania wygody i łatwości dostępu do wszelakich usług, ogromną karierę zrobiły miejsca „drive thru”, czyli takie, gdzie pilne sprawy (jak posiłek, kawa, zrealizowanie recepty na lekarstwa czy wypłata gotówki z bankomatu) załatwić można bez wychodzenia z samochodu. Mniej popularne, choć kultowe dla kultury amerykańskiej, są kina samochodowe.

Drive-in-theater

Netflix wdarł się wprawdzie szturmem w naszą codzienność, ale taka forma spędzania weekendów i wolnych wieczorów (bo przecież niektóre seriale wciągają lepiej niż bagno i sprawiają nie sposób oderwać się od ekranu przez… nawet i kilkanaście godzin), nie zaspokoi głodu rasowego kinomaniaka. Na film (a czasami do kina) lepiej wybrać się to małego, starego, offowego kina z prawdziwym klimatem jak chociażby kino Review przy Roncesvalles, niż do multiplexu, a latem, bardziej dla odmiany, przygody i w poszukiwaniu nowych wrażeń niż dla pełnego przeżycia kinematograficznego – do kina pod gołym niebem lub kina samochodowego. Szczególnie latem, gdy wieczory wciąż jeszcze są relatywnie długie i ciepłe, a po seansie wybrać się można na romantyczny spacer, kolację lub wrócić do domu z wiatrem we włosach, wpadającym do samochodu przez otwarte okna.

drive

Pierwszym w historii kinem częściowo samochodowym był Theatre de Guadalupe, otwarty 23 kwietnia 1915 w Las Cruces w Nowym Meksyku. W latach 20. oglądanie filmów na wolnym powietrzu stało się popularną letnią rozrywką, a pierwsze oficjalnie opatentowane kino samochodowe otwarto w Camden, New Jersey w 1933. Kino zapewniało 400 miejsc parkingowych i zapraszało sloganem reklamowym „Cała rodzina mile widziana, niezależnie od tego, ile hałasu robią wasze dzieci”. Największą popularnością kina tego typu cieszyły się na przełomie lat 50. i 60., głównie na terenach rolniczych – doliczono się ich około czterech tysięcy. Stanowiły idealne rozwiązanie nie tylko dla rodzin z małymi dziećmi, ale i dla zakochanych, którzy często taką formę rozrywki wybierali na pierwszą randkę. W Kanadzie pierwsze kino samochodowe Skyway Drive-In powstało w Stoney Creek, ON w 1946 (działało dziewięć lat). Najstarszym kanadyjskim kinem samochodowym wyświetlającym filmy po dziś dzień jest natomiast działające od 1947 kino w Port Hope. W całej prowincji Ontario do dziś otwartych jest dziewiętnaście, a w Kanadzie 38 kin typu „drive-in”, ale ich ilość stopniowo maleje. Wiosną 2018 zamknięto Docks Drive-in Theater w Toronto oraz Owen Sound Twin Drive-in w Owens Sound.Można by uznać, że to przeżytek. Teoretycznie, bo w praktyce także i tu widać postęp technologiczny, towarzyszący sentymentalizmowi, nostalgii i pewnemu, niezaprzeczalnemu, romantyzmowi tego letniego rytuału. Dokąd się wybrać? Kilka opcji:

Port Hope Drive-In
2141 Theatre Rd S, Cobourg, ON K9A 4J7, tel: 905-434-8233, www.porthopedrivein.com, bilety $12.50 dorośli, $10 nastolatki (13-17), $5 dzieci (6-12), tylko gotówka. Można zabrać na seans psa albo kota. Dla głodnych burgery, hot-dogi, frytki, nieodzowny popcorn, zimne i ciepłe napoje – zakaz wwożenia własnego jedzenia i picia. Kasa otwarta od 8:30pm, można zafundować sobie noc filmową i obejrzeć trzy filmy pod rząd. Latem otwarte codziennie. Filmowe menu uzupełniane na bieżąco na stronie kina (podobnie w pozostałych przypadkach).

Can View Drive-in
1956 Highway #20, Fonthill, ON L0S 1E0 (10 minut jazdy z Niagara Falls), tel: 905-892-9929, www.midlanddrivein.com/canviewhome.html. Największe w Ontario – otwarte od 1982, mieści 2000 samochodów, ma cztery ekrany; własne jedzenie niedozwolone, snack bar na miejscu, zwierzęta mile widziane. Bilety (tylko gotówka) dorośli $12, seniorzy (65+) $7, dzieci (7-13) $3, opcja „od zmierzchu do świtu” czyli cztery filmy na kinową noc $14. Otwarte codziennie (zniżkowe bilety we wtorki), na każdym z czterech ekranów wyświetlane są po dwa filmy co wieczór. Kasy czynne od 8pm.

Starlite Drive-In
36752 Crediton Rd, Grand Bend, ON, N0M 1T0, tel: 519-238-8344, http://www.starlitedriveintheatre.com/GrandBend.html. Otwarte w 1955, jest jednym z najstarszych w Kanadzie kin samochodowych operujących bez przerwy po dziś dzień. Dwa ekrany, miejsce dla 250 samochodów i niskie ceny – dorośli $10, młodzież i seniorzy $6, dzieci (6-13) $4 za dwa filmy. Tu także przyjmowana jest wyłącznie gotówka.

5 Drive-In Movie Theater
2332 Ninth Line, Oakville, ON L6H 7G9, tel: 905-257-8272, www.5drivein.com. Działa od 1964, obecnie ma 3 ekrany i miejsca dla 1000 samochodów, należy do sieci kin Premier Theatre, która zarządza kilkoma kinami samochodowymi w całej Kanadzie. Czynne także poza sezonem stricte letnim, od marca do późnej jesieni. Bogate menu przekąsek i typowego fast foodu. Bilety wstępu: dorośli $13, dzieci (5-12) $3, wtorkowa promocja $8, trzy seanse jednej nocy $14. Przyjmowane są karty kredytowe, debetowe oraz gotówka.

Mustang Drive-In Theatre

5012 Jones Baseline, Guelph, ON N1H 6H8, tel: 519-824-5431, http://www.mustangdriveinguelph.ca/. Działa od 1961, ma jeden ekran i 350 miejsc parkingowych. Kasy otwarte od 8pm, pierwszy seans rozpoczyna się godzinę później. Bilety: dorośli: $13, dzieci (5-12) $5, trzy filmy jednej nocy $14, cztery $15. Snack bar na miejscu, podobnie jak w przypadku większości kin samochodowych zakaz wwożenia własnego prowiantu.

Pełna lista kin samochodowych w Kanadzie na stronie: http://www.driveinmovie.com/Canada

Dla tych, którzy do kina samochodowego wybiorą się pierwszy raz kilka podpowiedzi:

1). Jeśli masz pick up truck  – wrzuć na pakę starą kanapę, koce (jeśli noc zapowiada się chłodna) i masz lożę VIP. Idealne są też samochody z otwieranym dachem.

2). Wcale nie musisz siedzieć  w aucie – zabierz z sobą rozkładane krzesła campingowe – miejsca masz tyle, co powierzchni parkingowej.

3). Dźwięk podczas seansu złapiesz przez radio samochodowe lub przenośny odbiornik radiowy – częstotliwość podawana jest przy kasie po zakupie biletów.

4). Generalnie biletów nie można kupić w przedsprzedaży, warto więc przyjechać trochę wcześniej, minimum na pół godziny przed rozpoczęciem seansu. Jeśli zależy wam na dobrych miejscach w kilku pierwszych rzędach – w weekendy warto pojawić się nawet na 2h przed otwarciem kas i zająć miejsce w kolejce.

5). Zabierz ze sobą dużo gotówki, karty kredytowe zostaw w domu. I zapomnij o alkoholu – większość kin samochodowych zabrania tego typu używek, ze względów prawnych – w Ontario nie wolno pić ani przewozić otwartych puszek/butelek z alkoholem w samochodach.

6). Ubierz się wygodnie. Piżama (albo dres) będzie jak znalazł. Naprawdę nikt nie zwróci na to uwagi.

The-American-style-drive-through-cinema