Jezioro po burzy jak miejski ściek

Lokalnie Top News sier 10, 2018 at 10:00 am
- To było coś, czego nie widziałam jeszcze tego lata, i mam nadzieję, że nie zobaczę ponownie - mówi Elise Mackie.

– To było coś, czego nie widziałam jeszcze tego lata, i mam nadzieję, że nie zobaczę ponownie – mówi Elise Mackie.

Jeśli myślisz o kąpieli w jeziorze Ontario w okolicach Toronto, powinieneś zmienić plany.

Wtorkowe opady deszczu, które wyniosły około 70 mm w ciągu doby spowodowały, że do jeziora przedostało się sporo ścieków.

W rezultacie w okolicach Harbourfront stwierdzono ogromną ilość prezerwatyw, podpasek i tamponów pływających pośród innych śmieci.

- Widzimy teraz wszystko, co ludzie wrzucają do misek klozetowych i spłukują w swoich łazienkach – mówi Elise Mackie, koordynator monitorujący w organizacji Swim Drink Fish, grupie, która często testuje trzy miejskie nabrzeża na obecność bakterii E. coli i śmieci – Bezpośrednio po burzy było tam dość makabrycznie.

Ponieważ Toronto ma połączoną sieć kanalizacyjną i deszczową, intensywne opady deszczu oznaczają, że nadmiar ścieków i wód musi gdzieś znaleźć swoje ujście. W Toronto tym „gdzieś” jest jezioro Ontario.

aasciek

Swim Drink Fish monitoruje wycieki i ostrzega wszystkich mieszkańców: wystrzegaj się kontaktu z wodą w jeziorze przez kilka następnych dni, aby uniknąć zarażenia bakteriami i chorobami przenoszonymi przez wodę.

Swim Drink Fish testuje również wodę dwa razy w tygodniu w okresie letnim, aby śledzić poziomy E. coli – im więcej znalezionych bakterii, tym więcej ścieków jest obecnych.

Wszystkie lokalizacje (Marina Four, Rees Street Slip i Bathurst Quay), które zostały przetestowane w czwartek miały najwyższe poziomy bakterii odnotowane od dwóch lat, odkąd grupa monitoruje nabrzeże Toronto.

Grupa przestrzega tych samych standardów, co miasto Toronto. Pracownicy miejscy śledzą codziennie poziomy E. coli. Oni także ostrzegają, że ulewne deszcze i wysoki poziom wody w jeziorze Ontario mogą stwarzać niebezpieczne warunki do pływania.

- Wszystkie badania znacznie przewyższały lokalne limity – powiedział Omid Razavi, menedżer ds. komunikacji w Swim Drink Fish.

Razavi powiedział, że Marina Four, która znajduje się na zachód od centrum, była najgorsza, przekraczając standardy 249 razy.

- To było coś, czego nie widziałam jeszcze tego lata, i mam nadzieję, że nie zobaczę ponownie – powiedziała Mackie.

- Jeśli ktoś wejdzie w kontakt ze skażoną wodą, to pierwszą rzeczą, którą powinien zrobić, to iść pod prysznic – dodaje.