Nadchodzi noc spadających gwiazd

Kanada Top News sier 10, 2018 at 4:00 pm

Screen Shot 2018-08-07 at 11.30.38Już w najbliższy weekend jest duża szansa, że zobaczymy “spadające gwiazdy”. Za kilka dni przypada kulminacja roju Perseidów – na noc z 12 na 13 sierpnia.

Rój Perseidów aktywny jest od 17 lipca. Oglądać go możemy do 24 sierpnia, ale maksimum osiągnie właśnie w najbliższy weekend.

Perseidy to białe, szybkie meteory, które mogą pojawiać się w seriach po kilka-kilkanaście w ciągu paru minut. W trakcie maksimum może pojawić się nawet 150 takich zjawisk na godzinę. Źródłem Perseidów jest kometa 109P/Swift-Tuttle, a rój ten jest znany już od starożytności.

zz perseidy3

Perseidy nad Toronto

Do oglądania Perseidów nie będą potrzebne żadne specjalne urządzenia astronomiczne. Wystarczy, że niebo będzie bezchmurne, a my znajdziemy miejsce, gdzie widowiska nie będą rozpraszać światła.

W nocy z 12 na 13 sierpnia nie będzie przeszkadzać nam też światło Księżyca, bowiem 11 sierpnia nasz naturalny satelita będzie znajdywał się w kulminacyjnej fazie nowiu.

“Spadające gwiazdy” to tak naprawdę uwalniające się cząstki i grudki pyłu pochodzące z komety, które parują przy zbliżeniu się do Słońca. Tworzą one długi warkocz.

Rozkład nieba nad Toronto

Rozkład nieba nad Toronto

Co roku Ziemia w swej wędrówce wokół Słońca wpada na rój meteoroidów związany z tą kometą, a małe drobiny, które wchodzą w jego skład, rozpędzone do prędkości dochodzącej do 59 kilometrów na sekundę dostają się do atmosfery i spalają się, tworząc zjawisko “spadających gwiazd”.