Wojna z Saudyjczykami na słowa i czyny

Kanada Top News sier 11, 2018 at 6:00 am

zz saudi8Miło wysiłków dyplomatycznych nie udaje się załagodzić poważnego konfliktu międzynarodowego pomiędzy Kanadą i Arabią Saudyjską. Rijad zawiesił kontakty handlowe oraz inwestycyjne z Kanadą, sankcji jest więcej. Ponadto w Arabii Saudyjskiej ukrzyżowano zwłoki więźnia…

Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej Adel al-Jubeir powiedział w środę, że Rijad nie widzi możliwości mediacji w sporze z Kanadą, dopóki ta nie zmieni swojego stanowiska, oraz że rozważane są dalsze sankcje.

Z kolei premier Justin Trudeau zapewnił, że Kanada “jest w bezpośrednim kontakcie z Arabią Saudyjską w celu rozwiązania sporu”, ale nie zmieni swojego stanowiska w kwestii praw człowieka.

Na pierwszym planie Chrystia Freeland

Na pierwszym planie Chrystia Freeland

- Nie ma pola do żadnych mediacji. Popełniono błąd i błąd ten powinien zostać naprawiony - oświadczył al-Jubeir podczas konferencji prasowej w Rijadzie. Dodał, że królestwo rozważa “dodatkowe środki” mające ukarać Kanadę.

- Jesteśmy w bezpośrednim kontakcie z królestwem Arabii Saudyjskiej w celu rozwiązania tego sporu - powiedział z kolei Trudeau podczas konferencji prasowej w Montrealu. - Nie chcemy mieć złych relacji z Arabią Saudyjską, krajem o znaczeniu światowym, który poczynił postępy w wielu ważnych sprawach, ale będziemy nadal opowiadać się jasno i zdecydowanie w kwestii praw człowieka w kraju i za granicą.

Jak poinformował Trudeau, szefowa kanadyjskiej dyplomacji Chrystia Freeland przeprowadziła we wtorek “długą rozmowę” telefoniczną z ministrem spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej i rozmowy na szczeblu dyplomatycznym są kontynuowane.

Screen Shot 2018-08-09 at 16.02.18 Screen Shot 2018-08-09 at 15.49.18Zapytany, czy Ottawa gotowa jest przeprosić Rijad za swoją wypowiedź, Trudeau powtórzył, że jego rząd będzie zawsze bronił praw człowieka oraz “kanadyjskich i światowych wartości”, bo tego oczekują obywatele. Konflikt trwa.

Arabia Saudyjska zawiesiła stosunki dyplomatyczne i handlowe z Kanadą oraz inwestycje w tym kraju w odpowiedzi na komunikat MSZ Kanady na Twitterze wzywający Rijad do uwolnienia zatrzymanych działaczek na rzecz praw kobiet.

Według dziennika “Financial Times” saudyjski bank centralny i fundusze emerytalne poinstruowały zarządzających aktywami, by wyprzedali kanadyjskie akcje, obligacje i gotówkę. Giełda w Toronto odnotowała we wtorek spadki po pokaźnym zleceniu sprzedaży ze strony nieznanego inwestora zagranicznego.

Królestwo ogłosiło też wstrzymanie importu kanadyjskiej pszenicy i jęczmienia. Saudyjska państwowa agencja prasowa SPA poinformowała w środę, że Rijad wstrzymał leczenie swoich obywateli w Kanadzie i rozpoczął przygotowania, by sprowadzić do kraju tych, którzy przebywają w kanadyjskich szpitalach.

zz saudi6

Wcześniej saudyjski minister edukacji ogłosił zawieszenie programów wymiany studenckiej i przekierowanie 16 tysięcy saudyjskich studentów (opłacanych przez Rijad)  do innych krajów. Saudyjskie państwowe linie lotnicze poinformowały, że od 13 sierpnia zawieszają loty do Toronto.

Niejasny jest także los kontraktu na 15 mld dolarów na dostarczenie Saudyjczykom wozów opancerzonych.

Miejsce egzekucji

Miejsce egzekucji

Więcej – TUTAJ.

W środę w Mekce ścięto głowę mężczyzny skazanego na śmierć za morderstwo. Jego ciało następnie ukrzyżowano. Stało się to kilka dni po tym, jak władze Arabii wydaliły ambasadora Kanady za wypowiedź krytykującą nieprzestrzeganie praw człowieka w tym muzułmańskim kraju. Pochodzący z Birmy Elias Abulkalaam Jamaleddeen był skazany na śmierć za morderstwo, kradzież, usiłowanie kradzieży i gwałtu. W ramach kary obcięto mu głowę, a następnie jego ciało “ukrzyżowano” – wystawiono na widok publiczny z rozpiętymi ramionami.

Arabia Saudyjska jest krajem, w którym bardzo często stosuje się karę śmierci, a śmierć przez obcięcie głowy i ukrzyżowanie wykonywana jest na sprawcach najpoważniejszych przestępstw.

Kara śmierci grozi m.in. za homoseksualizm czy działalność antyrządową. Liczba dekapitacji jest wyjątkowo wysoka. W 2017 roku 146 osób zostało poddanych egzekucji. Do końca kwietnia tego roku karę śmierci wykonano na 47 osobach. Wielu nadal zagraża taka kara za przestępstwa nieuznawane przez międzynarodowe prawo jako najcięższe zbrodnie.

Pielgrzym podczas modlitwy w świętym miejscu w pobliżu Mekki

Pielgrzym podczas modlitwy w świętym miejscu w pobliżu Mekki

Wykonanie wyroku w ten sposób wywołało tym większe poruszenie, ponieważ nastąpiło kilka dni po wybuchu kryzysu dyplomatycznego z Kanadą, i po tym jak Arabia Saudyjska uznała, że Kanada “miesza się w ich sprawy krajowe”.

“Stanowisko Kanady jest poważnym i niedopuszczalnym naruszeniem przepisów i procedur Królestwa. Poza tym kwestionuje Królewski wymiar sprawiedliwości i narusza zasadę suwerenności” – napisało saudyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych na Twitterze.

Minister spraw zagranicznych Chrystia Freeland napisała na Twitterze, że Kanada jest zaniepokojona decyzją Arabii Saudyjskiej, ale nadal nawołuje do uwolnienia działaczy.

Więcej - TUTAJ.