Minister zdrowia wstrzymuje tworzenie nowych punktów wstrzykiwania narkotyków

Lokalnie Series Top News sier 12, 2018 at 10:00 am
Minister zdrowia Ontario, Chirstine Elliott

Minister zdrowia Ontario, Chirstine Elliott

Ministerstwo Zdrowia i Opieki Długoterminowej Ontario poinformowało, że nie zatwierdzi żadnych nowych punktów wstrzykiwania narkotyków.

W liście do lokalnych jednostek opieki zdrowotnej w prowincji, Roselle Martino, zastępca ministra ds. ludności i zdrowia publicznego, napisała, że posunięcie to ma skutek natychmiastowy.

“Ministerstwo wstrzymuje zatwierdzanie wszelkich miejsc zapobiegających przedawkowaniu, które nie zostały jeszcze otwarte dla publiczności – napisano w e-mailu.

W liście zauważono, że minister zdrowia Christine Elliott będzie „analizować dowody i rozmawiać z ekspertami, aby zapewnić, że jakakolwiek kontynuacja nadzorowanych usług konsumpcyjnych i miejsc zapobiegających przedawkowaniu narkotyków doprowadzi do rehabilitacji ludzi uzależnionych i zapewnieni, że osoby walczące z nałogiem otrzymają pomoc, której potrzebują”.

Aż do zakończenia tego przeglądu „strony są proszone o wstrzymanie się z działaniami do czasu otrzymania decyzji z ministerstwa”.

Rzecznik prasowy minister Elliott powiedział w sobotę, że wnioski i zalecenia powinny „pojawić się w niedługim czasie”.

Miejsca zapobiegające przedawkowaniu (overdose prevention sites – OPS) są tymczasowe, zajmują się redukcją szkód mogących wystąpić po wstrzyknięciu narkotyku. Nadzoruje się w nich dawki narkotyków, a narkomani mogą uzyskać dostęp do środków zmniejszających szkody, w tym do naloksonu. Mogą też usuwać zużyte materiały. Niektóre miejsca oferują również nadzorowane doustne i donosowe zażywanie narkotyków oraz paski testowe do sprawdzania na obecność fentanylu. W przypadku przedawkowania wzywani są ratownicy medyczni.

Inną grupę punktów dla narkomanów stanowią nadzorowane miejsca konsumpcji (supervised consumption sites – SCS). Są one bardziej trwałe, a pracownicy służby zdrowia są gotowi do interwencji w przypadku przedawkowania.

Organizacja społeczna w Guelph obawia się większej liczby zgonów, jeśli ministerstwo zdrowia w Ontario zamknie witryny zapobiegające przedawkowaniu

Doradcy ds. uzależnień znajdują się w obu lokalizacjach, aby pomóc użytkownikom, którzy chcą wyjść z uzależnienia.

Region Waterloo jest jedną gminą w Ontario, która chce tworzyć nadzorowane miejsca konsumpcji, aby poradzić sobie z kryzysem opioidowym. Julie Kalbfleisch, rzeczniczka ds. zdrowia publicznego powiedziała, że ​​nie planuje zaprzestać prac nad znalezieniem dwóch lokalizacji dla tych punktów – jedną w Kitchener a drugą w Cambridge.

- Miejscami tymczasowymi są witryny zapobiegające przedawkowaniu, które zostały wstrzymane, ponieważ nie zostały otwarte. Zostały jednak zatwierdzone. Witryny te miały działać przez trzy do sześciu miesięcy – powiedziała Kalbfleisch – Na razie praca trwa.