Wrzosowisko

O ogrodach bez ogródek sier 12, 2018 at 11:05 pm

Wrzosowisko w ogrodzie to jeden z najbardziej uroczych zakątków, szczególnie jesienią, kiedy kwitną wrzosy. Nadchodzi wrzesień, okres, gdy rośliny ogrodowe powoli tracą swój blask Możemy przenieść fragment takiego malowniczego krajobrazu do naszego ogrodu, aby go ubarwić. Kluczem do udanej aranżacji wrzosowiska jest zaczerpniecie inspiracji z natury. Domem wrzosów jest piaszczysta, zakwaszona igliwiem gleba na skraju lasu. Takie warunki, czyli- słoneczne stanowisko i przepuszczalną kwaśną glebę, powinniśmy zapewnić wrzosom w ogrodzie. Na innej glebie po prostu nie będą rosły. Dlatego zakładanie wrzosowiska trzeba zacząć od przygotowania ziemi w ogrodzie.

 

wrzosy_621x0_rozmiar-niestandardowy

Zakładanie wrzosowiska nie jest trudne. Jednak nie wszędzie nasze rośliny będą się czuły dobrze i zdrowo kwitły. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na ich indywidualne zapotrzebowanie.   Najpierw musimy wybrać słoneczne miejsce, gdyż w zacienionych słabo kwitną i często chorują.  Doskonałe dla wrzosów są lekkie, falujące wzniesienia nachylone w kierunku południowym i południowo- wschodnim. Teren może być też oczywiście płaski. Wrzosowisko nie musi być duże. Pięknie wygląda blisko ścieżek. Wtedy łany niskich wrzosów i wrzośców są pięknie wyeksponowane. Świetnie też prezentują się pomiędzy istniejącymi już rabatami lub zamiast trawy na podwórku. Warunkiem zdrowych roślin jest też ziemia której ph powinna wynosić 3,5- 5. W ogrodach rzadko jest taka gleba. Wyjątkiem są ogrody założone na dawnych bagnach czy skrajach lasu. Ziemię pod wrzosowisko trzeba wzbogacić składnikami, które jednocześnie będą ją zakwaszały oraz czyniły przepuszczalną, próchniczą i lekką. Mogą to być – kora sosnowa przekompostowana, zrębki i trociny, torf wysoki, igły iglaków, szyszki czy też kompost kwaśny.

z10272507V,Nawet-najmniejszy-skrawek-ogrodu-obsadzony-wrzosam

 

Bez wątpienia najważniejsze miejsce na wrzosowisku zajmują wrzosy i wrzośce. Rosną one szybko i nadają się do zadarniania dość dużych powierzchni. Kwitną długo, a w okresie, kiedy nie ma na nich kwiatów, mogą zdobić swoimi liśćmi, które w zależności od odmiany, mogą być ciemno lub jasnozielone, szare, cytrynowe lub żółte. Aby nasze wrzosowisko wyglądało bardziej naturalnie warto wzbogacić je o inne rośliny, które dobrze komponują się z wrzosami i wrzoścami. Z krzewów liściastych polecam kalmię, różaneczniki i pieris japoński. Nieco dziki charakter wrzosowiska podkreślą trawy ozdobne (trzcinnik, czy też trzęślica) Płożące i karłowe odmiany krzewów iglastych (jałowców, sosen i świerków) dodadzą naturalności i spójności.

Zakładanie wrzosowiska zawsze musimy zakończyć ściółkowaniem. To bardzo ważne, gdyż chroni wrzosy i wrzośce przed przesuszeniem i obniża odczyn gleby.

Wrzos czy wrzosiec- jak odróżnić rośliny

Na pierwszy rzut oka są bardzo do siebie podobne. Należą jednak do innych gatunków, a podstawową różnicą jest pora kwitnienia. Wrzosy kwitną późnym latem i jesienią, a wrzośce wczesną wiosną (pierwsze odmiany już w połowie lutego). Liście wrzosów są malutkie i mają kształt łuseczek, natomiast wrzośce w kształcie igiełek. Również kwiaty wyglądają inaczej. Pierwsza roślina ma dzwonkowate, otwarte i złożone z kilku płatków, natomiast druga w kształcie beczułek, które są bardziej pełne i zamknięte. Wrzosy to nieduże krzewinki o zwartym i gęstym pokroju i wzniesionych lub pokładających się pędach- dorastające do 20-40 cm wysokości.  Wrzośce tworzą okazałe kępy (20-60 cm.), a ich pędy są zwykle wzniesione i rzadko się pokładają. Obie jednak są piękne, a odpowiednio dobrane mogą cieszyć swą urodą przez znakomitą większość roku

images         download (1)

 

    Zosia w ogrodniczkach