Po stu latach “Królowa” wróciła do domu

Kanada Top News sier 14, 2018 at 12:30 pm

zz maud3Historia zatoczyła koło, wrak statku słynnego polarnika wrócił z Kanady do norweskich fiordów.

Minął wiek, odkąd statek polarny dowodzony niegdyś przez słynnego podróżnika Roalda Amundsena pływał ostatnio po norweskich wodach. Dopiero teraz wrak jednostki “Maud”, zatopiony z dala od wybrzeży Norwegii, udało się przetransportować do miejsca powstania.

Już latem ubiegłego roku media na całym świecie zapowiadały, że “Maud” została ostatecznie wyłowiona z dna Przejścia Północno-Zachodniego w arktycznej Kanadzie  i przygotowana do podróży. Dzięki programowi Maud Returns Home koordynowanego przez Jana Wanggaarda, po 85 latach spędzonych w wodach u wybrzeży Nunavut statek powitano w Norwegii.

“Maud”, nazwaną tak na cześć noszącej to imię ówczesnej norweskiej królowej, zbudowano i ochrzczono w Vollen specjalnie dla Roalda Amundsena w 1917 roku. Właśnie na jej pokładzie odkrywca wyruszył na swoją drugą wyprawę w stronę Arktyki. Nieudane próby przebicia się przez oblodzone morze na biegun północny i bliskie bankructwo zmusiły go jednak do decyzji o sprzedaży jednostki spółce Hudson’s Bay Company w roku 1925.

Trzy lata później statek zatonął zacumowany na płytkich wodach w okolicach Cambridge Bay.

W latach 90. od kanadyjskiej firmy “Maud” odkupiło jej rodzinne miasto, natomiast w 2016 roku dzięki działaniom Wanggaarda i jego ekipy udało się wyłowić statek na powierzchnię. Przez dekady 40-metrowy dębowy kadłub jednostki majaczył ponad zamarzniętą taflą, a mimo to załoga oceniła jego stan na zaskakująco dobry, dodając, że „Królowa” nosi znamiona czasu z godnością.

Oczyszczony i załadowany na barkę wrak doczekał się, aż ta zabierze go z powrotem do wybrzeży Norwegii. Mieszkańcy kraju fiordów w ciągu dwóch tygodni od początku sierpnia mają okazję napotkać niecodzienny widok holowanego wraku. Trasę zaplanowano od położonego na wyspie miasta Fedje w okręgu Hordaland, następnie w stronę południa, do Bergen, i w rezultacie na teren Oslofjorden, a konkretnie do zatoki przy Vollen (Asker), gdzie czeka już na Maud miejsce w muzeum wybudowanym specjalnie z myślą o niej.

Więcej – TUTAJ.

Tak jednostka polarna Amundsena wyglądała między 1917 a 1918 rokiem

Tak jednostka polarna Amundsena wyglądała między 1917 a 1918 rokiem

zz maud2 zz maud3 zz maud4 zz maud5 Screen Shot 2018-08-14 at 11.32.15