Magnezyt: pomysł na walkę z globalnym ociepleniem

Kanada Top News sier 18, 2018 at 12:45 pm

zz magnezyt4Kanadyjscy naukowcy odkryli, że sztuczny magnezyt może pomóc w walce z globalnym ociepleniem: pomoże zmniejszyć ilość dwutlenku węgla w atmosferze.

Zwiększona ilość dwutlenku węgla w atmosferze prowadzi do zatrzymania ciepła słonecznego i zwiększonej temperatury. Żeby zniwelować ten efekt uczeni z Uniwersytetu Trent (Ontario) zaproponowali metodę opartą na produkcji magnezytu. Informuje o tym, powołując się na materiały międzynarodowej konferencji Goldschmidt 2018, portal ScienceAlert.

Autor badania, chemik Ian Power, opowiedział o osiągnięciach: - Proszę pozwolić mi wyjaśnić, jak szybko powstaje w naturze magnezyt. Proces ten zajmuje setki, a nawet tysiące lat. Nam natomiast udało się niewiarygodnie przyśpieszyć jego produkcję. Uczonym udało się uzyskać kryształy w ciągu 72 dni.

Kryształy naturalnego magnezytu

Kryształy naturalnego magnezytu

Według ich słów tajemnica technologii kryje się w mikrosferach polistyrenowych, które pełnią rolę katalizatora powstawania minerału. Mikrosfery o wielkości mniejszej niż milimetr nie zużywają się w toku reakcji, dlatego można je wykorzystywać do powtórnych procedur. Sam proces odbywa się w temperaturze pokojowej i nie wymaga dużych nakładów energii.

Choć obniżenie poziomu dwutlenku węgla przy pomocy magnezytu wygląda atrakcyjnie, metoda budzi jeszcze wiele wątpliwości. Tona minerału pochłania mniej więcej pół tony dwutlenku węgla, ale taką ilość materiału trzeba przecież gdzieś trzymać.

Ian Power skomentował te sprzeczności: – Przyznajemy, że jak na razie podejście znajduje się w fazie eksperymentalnej, musimy jeszcze dokonać skalowania wyników, żeby przekonać się co do skuteczności pochłaniania. Dotychczasowe dane pokazują, że teoretycznie jest to możliwe.

Więcej: TUTAJ.