Rośliny cebulowe kwitnące wiosną

O ogrodach bez ogródek sier 20, 2018 at 1:51 am

Zbliżający się wrzesień to idealny moment, by sadzić rośliny cebulowe. Jeśli na wiosnę chcemy cieszyć się ukwieconą rabatą pełną tulipanów, narcyzów, krokusów czy przebiśniegów to trzeba zakasać rękawy i brać się do pracy. Rośliny ukryte przez zimę pod ziemią, wczesną wiosną będą cieszyć nasze zmysły, gdy wokół jeszcze szaro. Najwcześniejsze, np. krokusy mogą przebić się przez śnieg i zakwitnąć już w lutym. Rośliny zimujące w gruncie sadzimy jesienią- większość we wrześniu i w pierwszej połowie października. Jedynie narcyzy i szachownice lepiej posadzić już pod koniec sierpnia. Cebulki powinny być w stanie spoczynku- bez liści, jedynie z niewielkimi delikatnymi korzonkami, zdrowe, bez plam, pleśni i uszkodzeń. Im większe, tym piękniej kwitną. Przed sadzeniem warto je zaprawić, czyli przez około 30 min. Moczyć w środku grzybobójczym. Dotyczy to głównie cebulek wykopanych z ogródka, jednak nie zaszkodzi także tym kupionym w sklepie.

hiacynty_621x0_rozmiar-niestandardowy

Rośliny cebulowe najlepiej rosną w ziemi przepuszczalnej i zasobnej w próchnicę o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym (pH 6,8- 7,4) Podłoże powinno być luźnie i przepuszczalne. Przed posadzeniem roślin cebulowych warto glebę przekopać i odchwaścić. W przypadku roślin cebulowych stosuje się zasadę tzw. Piętrowego nasadzenia. Cebulę zakopujemy na głębokości odpowiadającej jej 3- krotnej wysokości. Czyli jeśli cebula ma 4 cm. wysokości to dołek robimy na 12 cm. wtedy cebula ma wystarczającą pokrywę ochronną. Im mniejsza cebula tym płytszy dołek. Najpłycej sadzimy krokusy i szafirki. Jeśli chodzi o odstępy, cebule mniejsze sadzimy gęściej, a większe rzadziej. Podczas mroźnej zimy możemy zabezpieczyć rośliny przykrywając je gałązkami drzew iglastych, torfem czy suchymi liśćmi. Wraz z nadejściem marca osłonę usuwamy.

download (61)download (63)

 

Rośliny cebulowe sadzimy w grupach po kilka lub kilkanaście sztuk, gdyż najlepiej wówczas wyglądają. W ich sąsiedztwie dobrze jest posadzić rośliny, które zasłonią żółknące po przekwitnieniu części nadziemne. Postarajmy się nie sadzić ich w miejscach, gdzie wcześniej rosły ogórki, pomidory, warzywa kapustne, fasola, groch, truskawki czy poziomki oraz rośliny cebulowe- wiele chorób tych roślin może niszczyć cebule.

Naturalizacja trawnika

Kiedyś była wręcz powszechnie stosowana w zamożniejszych ogrodach, czy dworskich parkach. Dziś coraz częściej wykorzystujemy naturalizację w zieleni miejskiej. Powoli wraca także do ogrodów przydomowych. Naturalizacja to obsadzanie trawnika kwitnącymi roślinami cebulowymi w sposób naśladujący naturalny układ tj. w dużych nieregularnych grupach i skupiskach. Naturalizowane cebulki nie są wykopywane, ale pozostają w podłożu wiele sezonów. Rozmnażają się samodzielnie, za pomocą cebulek przybyszowych lub przez wysiew nasion. Musimy więc dobrać gatunki i odmiany, które sprostują takim wymaganiom. Najbardziej polecane do naturalizacji są krokusy, cebulice, śnieżyce, szafirki, hiacynty, szachownice, ranniki, a także narcyzy i tulipany, a w szczególności tzw. gatunki i odmiany botaniczne lub ich krzyżówki, które cechuje wysoka tolerancja i odporność na warunki glebowe i mikroklimatyczne. Główną zasadą jest wybór raczej niskich odmian, o drobniejszych kwiatach. Ważne, aby kwitły i przekwitały w jednym czasie, gdyż ułatwi to późniejsze koszenie trawnika.

32-687x430

Wiosenne kwiaty cebulowe na trawniku to cenne urozmaicenie ogrodu. Wysadzenie ich na istniejącej murawie nie jest zbyt proste, ale efekt jaki ujrzymy na wiosnę jest wart naszego trudu.

crocus-1182978_960_720

  Zosia w ogrodniczkach