Firma z Mississsaugi przejmuje polską marihuanę

Rynek Series Top News sier 23, 2018 at 12:30 pm

zz green3Green Organic Dutchman, spółka z Mississaugi notowana na giełdzie w Kanadzie, zainwestuje miliony dolarów w polską firmę HemPoland.

HemPoland, polska spółka założona przez działacza ruchu “Wolne konopie”, zyskała właśnie potężnego inwestora. Kupił ją gigant branży konopnej z Kanady, zostawiając na koncie Macieja Kowalskiego co najmniej kilkanaście milionów złotych.

HemPoland, właściciel marki CannabiGold (suplementu diety z olejem konopnym), stanie się częścią globalnego holdingu Green Organic Dutchman (TGOD), zrzeszającego spółki z branży konopnej z całego świata.

Firma posiada szklarnie w Valleyfield w Quebecu o powierzchni 76,000 m

Szklarnie TGOD

Szklarnie TGOD

Wartość transakcji to 15,5 mln USD. Za taką kwotę firma z Kanady przejmie 100% udziałów w polskiej spółce — częściowo zapłaci w gotówce, a częściowo w akcjach. TGOD zainwestuje też kolejne 10,3 mln USD w ekspansję HemPoland na rynku europejskim i wsparcie marki CannabiGold.

Warunkowo kanadyjska spółka zobowiązała się dodatkowo zapłacić właścicielom 12 mln USD (w akcjach TGOD), jeśli za kilka lat polska spółka osiągnie 32 mln zł zysku.

Polska spółka produkuje i dystrybuuje olej konopny na europejskim rynku, m.in. w Holandii, Szwajcarii, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Jej flagowy produkt — CannabiGold — zawiera naturalnie występujące w konopiach fitokannabinoidy oraz tzw. gwarantowane stężenia kannabidiolu CBD. Zastosowanie kannabinoidów w medycynie, m.in. w leczeniu epilepsji, są obecnie szeroko badane.

zz green1HemPoland była pierwszą prywatną firmą w Polsce, która uzyskała licencję państwową na uprawę i przetwórstwo konopi przemysłowych. Ma zakład w produkcyjny w Elblągu. TGOD jest spółką badawczo-rozwojową, która w oparciu o kanadyjskie przepisy o dostępie do konopi do celów medycznych (tzw. Access to Cannabis for Medical Purposes Regulations — ACMPR) posiada licencję na uprawę medycznej marihuany. Główna działalność spółki polega na hodowli konopi indyjskich w placówkach w Quebecu i w Ancaster w Ontario.

Szacuje się, że do 2022 r. europejski rynek kannabidiolu, obejmujący związki pozyskiwane z konopi przemysłowych i marihuany medycznej, osiągnie wartość 4,2 mld dol. TGOD planuje ponadto rozwój upraw m.in. na Jamajce.

Producenci konopi z Kanady widzą w  Polsce duży potencjał. Na rynek próbuje wejść inna spółka stąd, promująca marihuanę jako remedium na różne dolegliwości –  SpectrumCannabis (z grupy kapitałowej CanopyGrowth). Niedługo zacznie ona namawiać polskich lekarzy do polecania pacjentom produktów z cannabisem.

SpectrumCannabis planuje wprowadzić na polski rynek konopie medyczne w trzech postaciach: suszu, olejków i kapsułek. Chce połączyć działania sprzedażowe z szeroką kampanią edukacyjną –  dedykowaną lekarzom i farmaceutom. Obecnie prowadzi rozmowy dotyczące budowy sieci dystrybucji. Rozpoczęła też prace zmierzające do “budowy własnej sieci przedstawicieli, których zadaniem będzie informowanie środowiska medycznego o konopiach medycznych produkowanych przez spółkę”, czyli promowanie ich w środowisku medycznym.

Więcej - TUTAJ.