Kanada buduje piłkarską ligę

Kanada Top News sier 25, 2018 at 12:30 pm
Piłkarska (ligowa) mapa Kanady

Piłkarska (ligowa) mapa Kanady

Pełną parą ruszyły przygotowania do mistrzostw świata 2026. Kanada chce gonić współorganizatorów mundialu – Meksyk i USA, dlatego rozpoczynają budowę profesjonalnej ligi piłkarskiej. Canadian Premier League wystartuje w 2019 roku.

Komisarzem ligi został David Clanachan. 56-latek doświadczenie w zarządzaniu zbierał w biznesie. Opiekował się siecią barów szybkiej obsługi Tim Hortons oraz fast foodami spod znaku Burger Kinga.

Urodzony w Szkocji Clanachan jest kibicem Glasgow Rangers. Komisarz Canadian Premier League sam regularnie gra w lidze oldbojów w rodzinnym Burton.

Na ten moment do ligi dołączyło 7 zespołów: Cavalry FC z Calgary, Halifax Wanderers FC, York 9 FC z Toronto, FC Edmonton, Valour FC z Winnipeg w Manitobie, Forge FC z Hamilton (Ontario) i Pacific FC z Langford w B.C. Wszystko wskazuje na to, że do ekstraklasy dołączy też Ottawa Fury, aktualnie występująca w amerykańskiej drugiej lidze – USL.

zz clanachan

David Clanachan

Toronto FC, Vancouver Whitecaps i Montreal Impact, czyli giganci z MLS nie mają zamiaru dołączyć do Canadian Premier League. Zaważyły kwestie finansowe. Drużynom zwyczajnie nie opłaca się opuszczać amerykańskich rozgrywek.

Władze CPL przewidziały miejsca dla 9 drużyn. Wciąż nie wiadomo, jakie trzy zespoły dołączą do ligi.

– Rozmawiamy z wieloma zespołami. Jest około 15-16 chętnych do gry – uspakaja Clanachan w rozmowie z portalem sportsnet.ca. – To ma być kanadyjska liga dla Kanadyjczyków. Coraz więcej dzieci uprawia piłkę nożną. Chcemy, żeby Canadian Premier League wzmocniła naszą reprezentację.

Patryk Misik

Patryk Misik

– To bardzo dobry pomysł. Pozostaje kwestia zarządzania. Wcześniej istniała Soccer League. Grałem tam 2 lata i bardzo fajnie wspominam ten czas – mówi mający polskie korzenie, były młodzieżowy reprezentant Kanady, Patryk Misik (kiedyś w Ottawa Fury, obecnie w nowozelandzkim Napier City Rovers). – Liga miała olbrzymie problemy. Mnóstwo piłkarzy ustawiało mecze. Wybuchła wielka afera. Dziś ta liga nie istnieje. 

Budowa profesjonalnych rozgrywek to kolejny krok w kierunku mistrzostw świata 2026. Kanadyjczycy chcą dogonić Meksyk i USA, czyli współorganizatorów mundialu. W Kanadzie i Meksyku ma zostać rozegranych 10 mundialowych meczów. Pozostałe 60 w Stanach Zjednoczonych.

Więcej - TUTAJ.