Mistrzynie podniebnego baletu

Lokalnie Series Top News sier 25, 2018 at 10:00 am
Pamiątkowa fotografia po rekordowym skoku

Pamiątkowa fotografia po rekordowym skoku

Czternaście kobiet wyskoczyło z samolotu i spadając sformowało osiem różnych powietrznych figur, czym ustanowiły nowy kanadyjski rekord w skokach spadochronowych.

Torontońskie spadochroniarki tworzą największą i pierwszą grupę kobiet uprawiających zespołowe spadochroniarstwo w Kanadzie. Po skoku z wysokości 4 kilometrów utworzenie ośmiu podniebnych figur zajęło około 50 sekund, nim rozformowały się i otworzyły swoje spadochrony.

- To wymagało ogromnej koncentracji – mówi Lana Pesch, jedna z 14 skoczkiń odpowiedzialna za rejestrację wydarzenia – Myślę, że wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że to podstawowa cecha potrzebna przy skakaniu ze spadochronem. To przede wszystkim myślenie o tym, co się robi, bycie zdyscyplinowanym i zachowanie precyzji każdego ruchu.

Lana Pesch

Lana Pesch

- Skok był wcześniej dokładnie przećwiczony i omówiony tu, na ziemi – mówi Pesch – A w przypadku „powietrznego baletu” praca zespołowa ma kluczowe znaczenie. Ćwiczyłyśmy ​​wszystko w kółko na ziemi, w tym również wsiadanie i wyskakiwanie z samolotu.

Spadochronowe skoki zespołowe wymagają dużej sprawności fizycznej i doskonałego wytrenowania. Skoczkowie używają wielu mięśni, nad którymi muszą mieć pełną kontrolę. Czternaście spadochroniarek przed rekordowym skokiem ćwiczyły przez wiele tygodni zarówno na stojąco jak i leżąc na brzuchu symulując spadanie w powietrzu.

aaskok

Panel sędziów z Kanadyjskiego Stowarzyszenia Sportu Spadochronowego (Canadian Sport Parachuting Association) nim zatwierdził rekord, przeanalizował wideo zarejestrowane podczas grupowego skoku. Sędziowie sprawdzili, czy skoczkinie były całkowicie oddzielone pomiędzy poszczególnymi akrobacjami powietrznymi i czy wszystkie były odpowiednio zsynchronizowane.

Rekordowy skok był częścią pięciodniowego obozu spadochronowego, podczas którego kobiety wykonały łącznie 20 skoków.

- To wyzwalające zajęcie – mówi Pesch, która do tej pory wykonała w swoim życiu 450 skoków – W tym sporcie czuje się wolność.

aaskok3

Pesch mówi, że każdy może skakać ze spadochronem. Nie ma limitu wieku. Istnieje grupa zwana SOS (Skydivers Over Sixty), do której kiedyś pewnie dołączy.

Rekordowy skok miał miejsce w rejonie Burnaby, 90 minut jazdy samochodem od Toronto.