Wrześniowy ogród

O ogrodach bez ogródek sier 26, 2018 at 8:18 pm

Pomimo, że jeszcze ciepło i żal pożegnać lato- jesień nieubłaganie się zbliża. W tym miesiącu rozpoczynamy przygotowania ogrodu do zimowego odpoczynku. Od naszej pracy zależeć będzie, jak rośliny przetrwają zimę. Jak już pisałam wcześniej- sadzimy rośliny cebulowe kwitnące wiosną na rabatach, bądź na trawnikach, jeżeli podobają się nam ukwiecone, naturalne trawniki. W puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią np. chryzantemy, aby nasz ogród nadal był barwny. Dekoracje z sezonowych kwiatów nie wyglądają już estetycznie. Letnie są mało atrakcyjne i powoli zasychają. Proponuje w ich miejsce wsadzić wrzosy lub chryzantemy w połączeniu z małymi iglakami, bylinami o kolorowych liściach lub pstrokatym bluszczem. Byliny kwitnące wiosną i latem dzielimy przez podział i po posadzeniu obficie podlewamy. Wrzesień to czas, gdy możemy wykonać nową rabatę, przekopać rośliny z innego miejsca i sadzić nowe- przed zimą ukorzenią się, a wraz z nadejściem wiosny w naszym ogrodzie nastąpią korzystne zmiany. Wykonujemy również sadzonki zdrewniałe z krzewów liściastych. Jeśli chodzi o nawożenie, zaprzestajemy w ogóle bądź zasilamy nawozem potasowym, aby przyśpieszyć drewnienie pędów.

thumb_560x800_10 (3)

Jeśli wrzesień nie jest zbyt upalny- ograniczmy już podlewanie roślin (jedynie rośliny zimozielone jak- iglaki i różaneczniki, będą potrzebowały jeszcze obfitego podlewania przed zimą) Zajmijmy się uprzątaniem ogrodu z obumarłych części roślin i opadających liści. Również zgniłe owoce spod drzew należy systematycznie zbierać.  Regularnie usuwajmy przekwitające kwiatostany kwiatów jednorocznych. Nie dopuśćmy do zawiązywania się nasion- będą wtedy wytwarzać nowe pąki kwiatowe. Dzielimy teraz  zioła- miętę, melisę i szczypiorek, czosnek zaś sadzimy na zbiór w przyszłym roku.

chryzantemy-e1452340687913

Wrzesień to pracowity miesiąc i dobry czas, aby założyć nowy trawnik z siewu, wykonać wertykulacje (czyli usunąć filc) i przyciąć oraz naprawić krawędzie na naszych trawnikach. Nadal regularnie kosimy i możemy zasilić naszą trawę specjalnym nawozem jesiennym o małej zawartości azotu, aby zwiększyć odporność na szkody mrozowe i choroby. Właściciele stawów także mają ręce pełne pracy. Należy usunąć bowiem liście z powierzchni wody, gdyż gnijąc, zużywają duże ilości tlenu potrzebnego rybom i innym organizmom. Ponadto wzbogacają wodę w składniki odżywcze, co spowoduje na wiosnę nadmierny rozwój glonów. Ścinamy i usuwamy martwe liście i kwiatostany, czyścimy dno stawu z mułu, aby rozkładająca się materia organiczna nie zatruła ryb w zimie. Rozmnażamy grążele żółte (oddzielamy boczne kłącza) inne zaś rośliny wodne dzielimy i przesadzamy.

Jesienne kwiaty

By lato towarzyszyło nam jak najdłużej, zdecydujmy się na obsadzenie naszych rabat kwiatami, które będą kwitły aż do przymrozków. Nie ustępują one w niczym kwiatom letnim i wiosennym. Dzięki nim jesień w ogrodzie może objawiać się bogactwem kształtów i kolorów- przede wszystkim odcieni różu, fioletu, żółtego i pomarańczowego oraz czerwieni i brązów. Zaprośmy do ogrodów astry, wrzosy, jeżówki, czy też kolorowe chryzantemy, aby dodać piękny akcent zapowiadającego się końca sezonu. Doceńmy też urodę jesiennych krzewów, wprawdzie nie cieszą naszych oczu kwiatami, jednak ich owoce to prawdziwa uczta zarówno dla oczu jak i podniebienia. Owocuje bez czarny z którego owoców możemy zrobić świetny, zdrowy sok. Również rokitnik zwyczajny obsypany jest drobnymi pięknie wyglądającymi pomarańczowymi owockami. Są lekko kwaśne, jednak zerwane po pierwszych przymrozkach dadzą nam wspaniały produkt na smaczne i zdrowe przetwory.

download (73)           download (68)

                                                                                                                                                                              Zosia w ogrodniczkach