NAFTA: Trump nie pójdzie na kompromis z Kanadą

Kanada Series Top News sier 31, 2018 at 4:00 pm
zz nafta1

Minister spraw zagranicznych Kanady Chrystia Freeland przemawia do mediów podczas przerwy w rozmowach handlowych w Biurze Przedstawiciela Handlu Stanów Zjednoczonych

Jak donosi “The Toronto Star”, prezydent Donald Trump miał rzekomo powiedzieć prywatnie, że nie pójdzie na kompromis z Kanadą w rozmowach na szczycie o reorganizacji Północnoamerykańskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (NAFTA).

Zdaniem gazety, pojawia się coraz więcej wątpliwości co do tego, że oba kraje mogą wkrótce osiągnąć porozumienie, które pozwoliłoby utrzymać Kanadę w układzie handlowym NAFTA.

“The Toronto Star” uzyskał komentarze Donalda Trumpa z portalu Bloomberg News, który przeprowadzał wywiad z prezydentem USA. Trump chciał, aby jego komentarze pozostały prywatne, ponieważ w przeciwnym razie “mogą wydać się tak obraźliwe, że nie uda się zawrzeć porozumienia”.

Nawiązując do tego, rzeczniczka Białego Domu Lindsay Walters, powiedziała: “Kanadyjscy i amerykańscy negocjatorzy nadal pracują nad osiągnięciem zadawalającej obie strony umowy, która przyniesie korzyści obu krajom”.

Minister spraw zagranicznych Kanady Chrystia Freeland powiedziała dziennikarzom tylko tyle: “Jeszcze nic nie osiągnęliśmy”. Obie strony były zgodne, że dzisiejsze negocjacje nie wystarczą do osiągnięcia porozumienia, przełożono je na środę.

Problemy jakie negocjatorzy muszą rozstrzygnąć, dotyczą m. in. rynku mleczarskiego, farmaceutycznego, a nawet ochrony dóbr kultury. A nawet zakupów w sieci. Dla przykładu: USA naciskają zarówno na Kanadę, jak i na Meksyk, aby podnieść tzw. progi de minimis, czyli maksymalnej wartości przedmiotu, który konsumenci mogą kupić online z obcego kraju, bez płacenia ceł i podatków. Próg dla amerykańskich klientów zamawiających przedmioty z innych krajów wynosi 800 USD. Dla porównania, Kanadyjczycy już przy 20 dol. mają problemy z cłami.

Więcej o różnicach w negocjacjach – TUTAJ. I TUTAJ.