Mrozoodporne warzywa

O ogrodach bez ogródek wrze 2, 2018 at 11:24 pm

Warzywa zimowe to takie, które możemy zbierać z ogrodu zimą. Są to jednak nieliczne gatunki i dzielą się na dwie grupy. Pierwsza grupa to warzywa znoszące przymrozki i mrozy do ok. -5 stopni Celsjusza (należy je zebrać najpóźniej na początku zimy), natomiast druga grupa to warzywa całkowicie mrozoodporne. Warzywa wytrzymałe na mróz powinniśmy zebrać późną jesienią lub na początku zimy. Niektóre z nich wytrzymują nawet do wiosny pod warunkiem, że zostaną solidnie zabezpieczone na zimę. Do grupy tej należy endywia oraz modrak morski- wieloletnie warzywo pochodzące z basenu Morza Śródziemnego. Liście i młode pędy tej rośliny mają lekko orzechowy smak. Warzywa z grupy mrozoodpornych znoszą temperaturę nawet do -17 stopni Celsjusza. Należy do nich jarmuż, którego liście dzięki działaniu ujemnych temperatur mają lepszy smak. Zbiór przeprowadza się kilkakrotnie począwszy od najstarszych dolnych liści.  Kapusta brukselka również po przemrożeniu zyskuje na smaku- ma lekko słodkawy delikatny smak. Por może pozostać w gruncie do listopada czy nawet do grudnia. Roszponka natomiast znosi zimy, lecz może zaszkodzić jej bezśnieżna pogoda, dlatego dobrze ją okryć na zimę. Do warzyw mrozoodpornych należą również pietruszka korzeniowa, pietruszka naciowa, pasternak i skorzonera.  Zamarzanie i rozmarzanie tych roślin nie ma wpływu na jakość. Warzywa te mogą pozostać w ziemi nawet do stycznia i nadają się na zimowe zbiory.

download (81)    download (80)

Zbiory zimowe warzyw to stara metoda stosowana kiedyś przez rolników, a od niedawna głównie przez działkowców. Wykorzystywana jest wtedy, gdy nie mamy miejsca do przechowywania warzyw. Mimo tego warto o niej wspomnieć, ponieważ możemy potraktować to jako nowe doświadczenie w ogrodowej uprawie warzyw.

download (82)

Siew warzyw do gruntu we wrześniu

Pomimo coraz krótszych dni możemy jeszcze wysiać warzywa na działce. Jest nadal sporo słońca, a takie warunki lubią np. rukola i rzodkiewki. Warzywa te rosną szybko, więc plon zbierzemy już po 2-3 tygodniach. Natomiast z myślą o wiośnie warto posiać szpinak i sałatę. Będą gotowe do zbioru wiosną. Szpinak możemy siać nawet do października. Posiany na jesieni zbierzemy w kwietniu przyszłego roku. Również sałata zasiana w pierwszym tygodniu września da nam zbiory na wiosnę. Rzodkiewka natomiast posiana we wrześniu nie zakwitnie nam, gdyż są za krótkie dni. Zbiory pod koniec września lub na początku października będą więc na pewno zadawalające. Rukola rośnie bardzo szybko- tylko 2-3 tygodnie. Warto jednak przykryć ją, a także rzodkiewkę, agrowłókniną aby szybciej rosły, a w ich liściach nie wygryzały dziury pchełki ziemne. Roszponka jest rośliną mrozoodporną, zatem wysianą teraz możemy zbierać zimą, gdy jest ciepła albo wczesną wiosną. Również kamatsuna (inaczej kapusta japońska lub szpinak musztardowy) rośnie bardzo szybko i możemy ją teraz wysiać.

download (79)   download (77)

   Zosia w ogrodniczkach