Trump: Kanada wcale nie musi być w NAFTA

Kanada Top News wrze 3, 2018 at 12:30 pm
“To wszystko przez tego faceta” - taki tytuł, umieścił na pierwszej stronie dziennik “Toronto Sun”, komentując piątkowe negocjacje Kanady z USA

“To wszystko przez tego faceta” – taki tytuł, umieścił na pierwszej stronie dziennik “Toronto Sun” wraz z powyższą fotografią, komentując piątkowe negocjacje Kanady z USA

Donald Trump zawiadomił w piątek Kongres, że zamierza podpisać dwustronną umowę handlową z Meksykiem, który jest jednym z trzech sygnatariuszy NAFTA. Wcześniej tego samego dnia zawieszono rozmowy prowadzone z Kanadą…

Prezydent USA Donald Trump ocenił, że nie ma potrzeby włączania Kanady do zmodyfikowanego Północnoamerykańskiego Układu o Wolnym Handlu (NAFTA). Ostrzegł też Kongres, by nie mieszał się do negocjacji na ten temat.

“Nie ma żadnej politycznej potrzeby, by Kanada uczestniczyła w nowym porozumieniu w sprawie NAFTA. Jeśli nie osiągniemy uczciwego dla USA rozwiązania po dziesięcioleciach nadużyć, Kanada będzie pominięta” – napisał Trump na Twitterze. – “Kongres nie powinien ingerować w te negocjacje albo po prostu całkowicie wypowiem NAFTA i będzie to dla nas korzystniejsze.

Trump zawiadomił Kongres o tym, że zamierza podpisać dwustronną umowę handlową z Meksykiem, który jest trzecim sygnatariuszem NAFTA. W przypadku rozmów prowadzonych z Kanadą, do piątku nic one nie dały i mają być kontynuowane w środę. prowadzone z Kanadą rozmowy na temat zmian w północnoamerykańskim układzie.

Z kolei kongresmeni ostrzegli, że mogą się przeciwstawić zatwierdzeniu umowy z Meksykiem, jeśli nie obejmie ona również Kanady.

Trump zagroził wcześniej nałożeniem cła na sprowadzane z Kanady samochody, jeśli nie przyłączy się ona do rozmów na temat zmian w NAFTA. W sobotnich wpisach na Twitterze potwierdził swój negatywny stosunek do tego układu, który według niego powoduje w USA zamieranie przemysłu wytwórczego i likwidowanie miejsc pracy.

Więcej – TUTAJ.