Tajemnice Tutenchamona

Gdzie na weekend wrze 4, 2018 at 10:45 pm

Wielokulturowość GTA dla jednych jest prawdziwym skarbem, dla innych niemal przekleństwem. Niezależnie od poglądów i podejścia do tematu na pewno warto skorzystać z oferty kulturalnej aglomeracji, szczególnie, kiedy do grona festiwali etnicznych dołącza zupełnie nowy. W najbliższy weekend wielkie święto egipskie – The Egyptian Coptic Festival.

466231_1Według danych z 2011 roku w Kanadzie mieszka 73,250  obywateli pochodzenia egipskiego (urodzonych w Egipcie) i ponad 250,000 tych, w których żyłach płynie krew egipskich przodków. Porównując ze społecznością chińską czy hinduską – niewiele, ale jak się okazuje, wystarczająco, by zorganizować pierwszy festiwal wywodzącej się znad Nilu kultury. Kultury i religii, o której większość z nas nie ma bladego pojęcia – wywodzącego się z chrześcijaństwa Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego, do którego przynależy ponad 200,000 wyznawców na terenie Kanady.  Cytując za Wikipedią; „Koptyjski Kościół Ortodoksyjny, Kościół koptyjski to jeden z autokefalicznych przedchalcedońskich Kościołów wschodnich związany swoją działalnością głównie z Egiptem i skupiający rdzenną ludność tego kraju – Koptów. Wywodzi się z pierwotnego Kościoła egipskiego, którego założycielem według tradycji miał być św. Marek Ewangelista. Historycznie głównym ośrodkiem religijnym wspólnoty jest Aleksandria, gdzie znajduje się najważniejszy kościół koptyjski – katedra św. Marka.  (…) Współczesny Koptyjski Kościół Ortodoksyjny naucza, że Jezus Chrystus posiada zarówno pełnię boskości, jak i pełnię człowieczeństwa. Wierzy również w dwie natury w Chrystusie – ludzką i boską, które są zjednoczone w jednym bez zmieszania się, bez pomieszania i bez zmiany. (…) Na skutek wielowiekowej izolacji od reszty chrześcijaństwa Kościół koptyjski wskazuje wiele odrębności religijnych, zarówno wobec Kościołów prawosławnych jak i Kościołów katolickich. Praktykuje niektóre obrzędy żydowskie takie jak obrzezanie chłopców i święcenie szabatu. Zachował niektóre biblijne reguły dotyczące produktów spożywczych (koszerność). Posiada także własne zwyczaje takie jak np. rytualne obmycie dziecka 17 dni po narodzinach czy tatuowanie nowo ochrzczonego na skórze znakiem krzyża. Koptyjski Kościół Ortodoksyjny ma także szczególne praktyki postne. 210 dni w kalendarzu liturgicznym to dni wstrzemięźliwości, kiedy to nie wolno spożywać żadnych produktów zwierzęcych”. Jeśli przyjrzeć się jeszcze bardziej wnikliwie – znajdziemy mnóstwo podobieństw (obchodzone święta, praktykowane sakramenty) do naszego katolicyzmu, ale i sporo ciekawych różnic.

Pierwszy Festiwal Kultury Egipskiej (The Egyptian Coptic Festival), rozpoczyna swoje istnienie, bo czy na stałe wpisze się w kalendarz imprez GTA – czas pokaże, z dużą pompą, bo na głównym placu Mississaugi – Celebration Square. Święto przebogatej historii, kultury i sztuki tego jakże starożytnego kraju ma na celu otwarcie nas, jak społeczeństwa, na istnienie, rolę społeczną i spuściznę kulturową koptyjskich Kanadyjczyków. Wydarzenie jest bezpłatne, oparte na atrakcjach dla rodzin, muzyce, pokazach artystycznych (folklor, taniec współczesny, popisy wokalne), filmach dokumentalnych, zajęciach dla najmłodszych i oczywiście – na tradycyjnej kuchni. Dodatkową atrakcją będzie wystawa artefaktów z czasów panowania Króla Tutenchamona (między innymi jego słynna złota maska), kolorowa Parada Królowej Nefretete oraz animowane przedstawienie pokazujące losy Świętej Rodziny wędrującej przez Egipt. Przy specjalnych stanowiskach będzie także można odbyć wirtualną podróż po największych zabytkach i atrakcjach Egiptu. Organizatorem wydarzenia jest The Canadian Coptic Centre w Mississaudze, a impreza odbywa się pod hasłem „You are linked” (jesteś połączony).  Już dziś ogłaszana jest jako największy festiwal koptyjski w Ameryce Północnej.

Na Celebration Square warto więc zajrzeć a najbliższą sobotę (8 września) między 12pm a 9pm. Szczegółowe informacje na stronie internetowej: www.egyptiancopticfestival.ca