Najwyższa od dekady nadwyżka w handlu z USA, stopa bez zmian – 1.5%

Rynek Top News wrze 5, 2018 at 3:30 pm

zz bank2Nadwyżka handlowa Kanady ze Stanami Zjednoczonymi osiągnęła najwyższy poziom od dekady. A Bank of Canada nie podwyższył stóp procentowych.

W lipcu 2018 r. dodatnie saldo wymiany handlowej powiększyło się do 5,3 mld CAD z 4,1 mld CAD miesiąc wcześniej, kiedy USA uderzyły w Kanadę taryfami na stal i aluminium. Według danych Statistics Canada, wzrost w globalnym eksporcie napędzany był samochodami i energią, z których prawie wszystkie nabyte zostały przez Stany Zjednoczone.

Opublikowane w Ottawie dane – zdaniem specjalistów – najprawdopodobniej odegrają rolę we wznowionych rozmach dwustronnych w Waszyngtonie nad umową o wolnym handlu NAFTA. Dla Kanady bilateralne porozumienie z USA może okazać się gorszym rozwiązaniem, niż szukanie nowego formatu porozumienia w ramach trójkąta z Meksykiem. Co się wydarzy, czas pokaże.

Prezydent USA Donald Trump podpisał nową umowę ramową z Meksykiem i zagroził, że odejdzie od porozumienia z Kanadą i nałoży sztywne taryfy celne na samochody, jeśli rząd premiera Justina Trudeau nie pójdzie na ustępstwa.

Ogólny eksport Kanady wzrósł w lipcu o 0,8% do rekordowej wartości 51,3 mld dol. Eksport energii zwiększył się o 5% do 10,3 mld dol., najwyższego poziomu od 2014 r. Dostawy samochodów zwiększyły się natomiast o 3,4% do 8 mld dol., ponieważ firmy zdecydowały się na krótsze planowe zamykanie zakładów.

Wzrost eksportu w połączeniu ze spadkiem importu o 0,4% oznacza, że ogólny deficyt handlowy Kanady był najmniejszy od grudnia 2016 r., kiedy to wyniósł 114 mln dol.

Wtorek przyniósł wyraźne umocnienie dolara amerykańskiego. Bardzo dobre dane z USA w połączeniu z kolejnymi negatywnymi informacjami z rynków wschodzących sprzyjają amerykańskiej walucie, jednocześnie pogrążając bardziej ryzykowne waluty.

Tymczasem w USA wskaźnik ISM dla przemysłu nieoczekiwanie wzrósł do 61,3 pkt., wartości najwyższej od 14 lat. Bardzo mocno prezentuje się rozbicie na zatrudnienie, ceny i nowe zamówienia, sugerując świetną kondycję przemysłu. Wrześniowa podwyżka stóp w USA i tak była przesądzona, ale takie dane mogą zachęcać Fed do utrzymania regularnych podwyżek co kwartał.

zz bank

Dziś wydarzeniem na rynku walutowym była decyzja Banku Kanady o tym aby nie podwyższać stóp procentowych powyżej 1.5%. Bank jest jednak w procesie podnoszenia stóp czego można się spodziewać już za miesiąc i komunikat taki może mieć spory wpływ na notowania dolara kanadyjskiego, który rozpoczął miesiąc od utraty wartości wobec dolara amerykańskiego.

Więcej – TUTAJ.