Marzenia się spełniają, tym razem w Lidzbarku Warmińskim

Polacy w Kanadzie Top News wrze 6, 2018 at 12:30 pm

zz lidz1W niedzielę 19 sierpnia miałem wielką przyjemność poprowadzenia na zmianę z amerykańskim kolegą dyrygentem dr. Victorem Wahby koncertu przyjaźni Polsko-Amerykańsko-Kanadyjskiej w moim rodzinnym mieście w Polsce w Lidzbarku Warmińskim.

Na zaproszenie burmistrza miasta Jacka Wiśniowskiego zagraliśmy koncert w wykonaniu połączonych orkiestr i chórów amerykańskich i polskich lekarzy wzmocnionych muzykami filharmonicznymi w nowo pobudowanym najpiękniejszym – w moim przekonaniu – amfiteatrze w Polsce.

W koncercie wzięło udział ponad 90 wykonawców. Wraz z orkiestrą i chórem wystąpili znakomici soliści: sopran dr. laryngolog Hanna Zajączkiewicz z Olsztyna, dr. tenor Paweł Pecuszok z Warszawy, baryton Richard Kunz z Washingtonu, dr. Justyna Chełmińska z Poznania, która przygotowała również Chór Polskich Lekarzy oraz bas Aleksander Ładysz z Warszawy, którego będziemy gościli wkrótce na koncertach w październiku w Kanadzie.

zz lidz2

W koncercie wzięło udział ponad 2500 widzów, mieszkańców miasta i przybyłych gości. Miasto Lidzbark Warmiński obchodzi w tym roku 710. “urodziny”. Prawa miejskie miasto uzyskało w 1308  roku. Spotkanie i koncert przed  pięknym gotyckim zamkiem Mikołaja Kopernika i biskupa Ignacego Krasickiego było szczególnie dla grupy amerykańskiej wielkim historycznym szokiem.

zz lidz4

Na urodziny przyjeżdżamy z prezentami i tak w imieniu Polish Orphans Charity dr. Richardy Russ z Toronto w obecności burmistrza miasta i dyrektor Biura Promocji Miasta Katarzyny Radulewicz wręczyłem najzdolniejszym muzycznie młodym muzykom urodzonym w Lidzbarku Warmińskim instrumenty muzyczne ufundowane przez kanadyjską fundację.

Pani Teresa Wierzbicka z Toronto wręczyła natomiast ufundowaną przez siebie również muzyczną nagrodę. Serdecznie dziękuję fundatorom i wszystkim wykonawcom z USA i Polski.

zz lidz3

Dziękuję wspaniałej  i entuzjastycznej widowni, dziękuje mojej rodzinie i dawnym znajomych, którzy tak licznie przybyli do Lidzbarka Warmińskigo. Koncert w moim mieście był od wielu lat moim wielkim marzeniem, a marzenia się spełniają. Czasami trzeba im pomoc.

zz lidz6

Do zobaczenia na koncertach Polish Pride Przeboje Niepodległej już 27 października w Toronto i 3 listopada w Vancouver. Będziemy świętowali wspólnie 100-letnią rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Naszą Ojczyznę. Do zobaczenia wkrótce…

Andrzej Rozbicki (www.rozbicki.com)

zz lidz5