Rodzina w więzieniu za szwindel z losami

Kanada Top News wrze 7, 2018 at 4:00 pm

zz lottery7Troje członków rodziny z Burlington skazanych zostało na karę więzienia za oszukańcze praktyki związane z wyłudzeniem wielkiej wygranej na loterii Super 7.

Początki tej sprawy sięgają jeszcze 2003 roku, kiedy to Kenneth Chung i jego ojciec Jun-Chul Chung prowadzili sklep narożny w Burlington. W tym czasie obaj kradli swoim klientom darmowe wygrane o niskich nominałach (free-play tickets). Jednym z nich był los z wysoką wygraną w Super 7 (12.5 mln dolarów).

Dwa miesiące później córka właściciela sklepu, Kathleen Chung, odebrała zwycięski bilet w biurach OLG.

Rodzina wykorzystała wygrane pieniądze w celu kupna domów i drogich samochodów, prowadząc wystawny styl życia.

Skazani: ojciec i jego dzieci

Skazani: ojciec i jego dzieci

W 2007 r. raport rzecznika praw obywatelskich w Ontario zwrócił uwagę na powszechność pewnych nieuczciwych praktyk wśród ajentów prowadzących terminale  loteryjne. Liczba wielkich wygranych wśród nich przekraczała wielokrotnie wszelkie granice rachunku prawdopodobieństwa.

Spowodowało to drobiazgowe dochodzenie wszystkich wygranych na loteriach między 1999 a 2006 rokiem wśród współpracowników OLG, za jakich uważa się ajentów. To doprowadziło policję do rodziny Chung.

Po żmudnym dochodzeniu policja zdecydowała się postawić całej trojce zarzuty oszustwa, wszyscy zostali skazani.

We wtorek sąd skazał córkę na 4 lata więzienia, jej ojca na 7 lat, a brata na 10 miesięcy więzienia.

Jun-Chul Chung opuszcza sąd

Jun-Chul Chung opuszcza sąd

Jun-Chul Chung (ojciec) zostanie zwolniony za kaucją w oczekiwaniu na rozpatrzenie sprawy w postępowaniu odwoławczym. W sumie dwoje z oskarżonych nie przyznało się do winy i wniosło o apelację.

W 2011 roku OLG ustaliło prawdziwych zwycięzców i wypłaciło zaskoczonym kompletnie ludziom 14,85 mln dolarów (pierwotną wygraną wraz z odsetkami). W międzyczasie majątek rodziny Chung został zajęty.

Sprawa ta doprowadziła również do zmian w sposobie, w jaki OLG nadzoruje walidację biletów. Wśród wielu zmian m. in. wprowadzono na stałe taką procedurę, że każdy sprzedawca losów zobowiązany jest do zwracania go klientowi tuż po jego sprawdzeniu i zatwierdzeniu.

Jeden z dwóch domów w Oakville zakupionych z “wygranej”

Jeden z dwóch domów w Oakville zakupionych z “wygranej”