Rośliny z efektem mrozu

O ogrodach bez ogródek wrze 9, 2018 at 11:35 pm

Kiedy w ogrodzie przekwitną już najpiękniejsze kwiatki, srebrne, siwe i popielate rośliny ogrodowe na pewno przyciągną naszą uwagę .  Srebrzyste rośliny są nie tylko pięknym dodatkiem do pojemników. Przełamują one monotonną zieleń i dodają subtelnej elegancji.Większość z nich jest łatwa w uprawie i dobrze sobie radzi na skalniakach i suchych słonecznych miejscach. Srebrne włoski pokrywające liście tych roślin, doskonale chronią je przed gorącym słońcem.

1389370217e8ae2069

Najpopularniejszą taką rośliną jest chyba starzec popielaty. Kwitnie niepozornie na żółto, jednak największą ozdobą tej jednorocznej rośliny są głęboko powycinane srebrne liście. Bylica Schmidta ,,Nana’’ tworzy srebrzyste, ażurowe kobierce. Rośnie dobrze nawet w ubogiej, piaszczystej ziemi, w pełnym słońcu. Jest karłowata i dorasta do kilkunastu centymetrów. Wiosną należy wyciąć zeszłoroczne zaschnięte pędy, aby odsłonić nowe przyrosty, rozmnażamy ją wiosną przez podział rozrośniętych kęp. Dużo wyższa, bo aż trzykrotnie jest bylica Ludovica. Główną ozdobą wszystkich bylic są maluteńkie, srebrne listki pokrywające sztywne łodygi. Doskonale komponują się z bylinami o niebieskich i fioletowych kwiatach. Kostrzewa sina to trawa o niebieskawym zabarwieniu tworząca przepiękne poduchy. Dobrze rośnie na suchych i piaszczystych rabatach, pięknie wygląda posadzona w grupach. Wierzba piaskowa jest niewielkim krzewem o zwieszających się gałązkach. Jest łatwa w uprawie, a oprócz srebrzystych liści, ozdobą są także bazie, które ukazują się wczesna wiosną. Przetacznik kłosowy siwy ma popielate, strzeliste liście oraz kwitnące od czerwca do sierpnia fioletowe kwiatostany. Po przekwitnięciu należy je wyciąć, aby rozetki rośliny mogły rozrastać się, tworząc srebrzyste łany. Inną równie piękną rośliną jest czyściec wełnisty o mięsistych srebrnych liściach. Roślina nie przemarza zimą i jest dekoracyjna przez okrągły rok. Świetnie rośnie na ubogiej ziemi i w piekącym słońcu.

swierk-klujacy-montgomery1_f

Z roślin iglastych mogę polecić karłowatą jodłę koreańską odmiany ,,Kohout’s Icebreaker’’. Roślina ma kulisty pokrój, a jej igły skręcają się tak, że pokazują swój srebrzysty spód. Jest odporna na mróz i wymaga żyznej ziemi oraz osłoniętego stanowiska. Świerk kłujący ,,Schovenhorst’’sprawia wrażenie oprószenego i zamarzniętego. Jest wytrzymały na mróz i przepięknie się prezentuje posadzony pojedynczo, aby można go było podziwaiać z każdej strony.

download (13)   images (5)

Rośliny srebrnolistne są bardzo cenione. Rozjaśniają rabaty i pozwalają w kompozycjach wyeksponować inne rośliny, a zimą pięknie harmonizują z bielą.

Kwiaty póżnego lata

Pod koniec lata rozkwita coraz mniej bylin. Możemy jeszcze liczyć na tworzące koszyczki wieloletnie astry, słoneczniki, jeżówki, rudbekie i pysznogłówki. Ziemowity powoli otwierają swe kielichy, a niebawem chryzantemy zapłoną ognistymi kwiatostanami. Również zawilec japoński (najpóźniej kwitnący gatunek zawilców) ożywia nieco już ,,zmęczony’’ogród przepięknymi pięciopłatkowymi kwiatami w kolorach od bieli, przez róż aż do czerwieni.  Tymczasem większość gatunków sezonowych – aksamitki, dalie, żeniszki czy mieczyki- nadal wytrwale kwitnie. Oby kwitły jak najdłużej- potrzebne są wszystkim  owadom, a zwłaszcza pszczołom, które  muszą zgromadzić przed zimą duże zapasy miodu i innych pożytków, niezbędnych do przetrwania pszczelej rodziny.

 

kwitnace-zawilce-japonskie3127

thumb_560x800_10 (3)

 

    Zosia w ogrodniczkach