Autonomiczna łódka pokonała Atlantyk

Kanada Top News wrze 10, 2018 at 4:00 pm

zz sail1Niewielka bezzałogowa, autonomiczna żaglówka udowodniła, że wielka woda jej nie straszna! Udało jej się przepłynąć Ocean Atlantycki – z Kanady do Irlandii. 

Podobnie jak auta, również łodzie mogą być autonomicznymi pojazdami , poruszającymi się bez kierowcy-człowieka. Technologie w nich wykorzystywane są nieustannie rozwijane.

W pełni autonomiczna, niewielka żaglówka przepłynęła trasę mierzącą 1800 mil. Wyruszyła z Nowej Fundlandii w Kanadzie i dopłynęła do Irlandii. Zajęło jej to dwa i pół miesiąca, ale podróż okazała się sukcesem.

zz sail4

A wszystko to w ramach wyzwania Microtransat. Żaglówka jest produktem norweskiej firmy Offshore Sensing AS. Jej dyrektor, David Peddie, powiedział: - To rzecz, której jeszcze nigdy wcześniej nie dokonano (…) Sailbuoy [autonomiczna żaglówka] przemierzyła tę odległość sama i obyło się bez żadnych niespodziewanych incydentów. Oznacza to, że można używać bezzałogowych narzędzi do badania oceanów przez długi czas, na dużych odległościach. To znacznie zmniejsza koszta i umożliwia zdobycie bardziej szczegółowej wiedzy o oceanach, niż było to możliwe przy użyciu konwencjonalnej technologii załogowej.

Screen Shot 2018-09-10 at 12.15.14Próby przepłynięcia Oceanu Atlantyckiego przez autonomiczne żaglówki prowadzone były od 2010 roku — i dopiero 8 lat później udało się dotrzeć na miejsce bezpiecznie. Oczywiście wiązało się to ze stałym badaniem sytuacji, wyczekiwaniem na odpowiednie wiatry by bezpiecznie wyruszyć w trasę. Dodatkowymi wyzwaniami było omijanie platform wiertniczych.

Żaglówki z Offshore Sensing AS napędzane są przez zamontowane na nich panele słoneczne. Koszt takiej autonomicznej żaglówki Sailbuoy to, bagatela, 175 tysięcy dolarów.