Ford sprzeciwia się dyktatowi sędziego, Tory jest oburzony

Lokalnie Series Top News wrze 11, 2018 at 6:00 am

afordtory

Doug Ford pokazuje, że nie będzie malowanym premierem. Z żelazną konsekwencją realizuje swoją politykę.

Premier Ontario zamierza wykorzystać specjalną klauzulę „Charter’s notwithstanding” dla uchylenia decyzji sędziego, który unieważnił uchwaloną przez parlament prowincji ustawę zmniejszającą liczbę radnych miasta Toronto.

Ford powiedział w poniedziałek, że planuje przywrócenie ustawy o Lepszym Samorządzie Lokalnym i powołał się na Rozdział 33 Karty Praw, powszechnie nazywany klauzulą ​​niezależności. Klauzula ta nadaje parlamentowi i władzom prowincyjnym uprawnienia do uchylania niektórych fragmentów Karty Praw i Wolności.

- Nasz gabinet jest na 1000 procent pewny tej decyzji – powiedział Ford po ogłoszeniu wyroku sędziego.

W swojej pisemnej decyzji wydanej w poniedziałek rano, sędzia Sądu Najwyższego Edward Belobaba doszedł do wniosku, że prowincja “przekroczyła granicę”, kiedy uchwalono projekt ustawy nr 5.

Orzekł, że uchwalenie tej ustawy w trakcie wyborów “zasadniczo ingerowało” w wolność zarówno kandydatów do Rady miejskiej, jak i wyborców.

“Wygląda na to, że Bill 5 został pośpiesznie uchwalony bez większego zastanowienia, aby odnieść skutek w środku kampanii wyborczej w mieście” – stwierdził sędzia Belobaba w swojej pisemnej decyzji.

Projekt Ustawy nr 5 miał na celu zmniejszenie liczby radnych miasta Toronto z planowanych 47 do 25. Wprowadzając tę ustawę Ford argumentował, że sprawi ona, iż “dysfunkcyjna” Rada stanie się bardziej efektywna.

Ford nie zgodził się z orzeczeniem sędziego.

- Praktycznie każdy ekspert prawny uznał, że wprowadzenie tej ustawy jest całkowicie zgodne z Konstytucją i zgodne z funkcją Parlamentu, do którego należy uchwalanie prawa. O tym mówili również eksperci, którzy nie popierają naszego rządu – stwierdził Ford.

- Mam ogromny szacunek dla naszego systemu sądownictwa, ale tworzenie prawa należy do obywateli i wybranych przez nich przedstawicieli w Parlamencie. Jeśli ktoś chce tworzyć nowe prawa w Ontario lub w Kanadzie, najpierw musi uzyskać mandat od ludzi, musi zostać wybrany – argumentował premier Ontario.

- To (co zrobił sędzia – przyp. red.) jest zaprzeczeniem demokracji, to budzi lęk. Czy to znaczy, że mam mieć ręce w kajdankach i zaklejone taśmą usta? To jest straszne – dodał Ford – Mnie wybrali ludzie w demokratycznych wyborach. Sędzia został na swoje stanowisko wyznaczony.

Klauzula „Charter’s notwithstanding” nigdy wcześniej nie była stosowana w prowincji Ontario.

Na konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek po południu, burmistrz Toronto John Tory nie krył oburzenia z powodu decyzji Forda i nazwał ją “bezprecedensową”.

- To jest dla mnie nie do przyjęcia, ale co ważniejsze, nie wierzę, że taki krok akceptują mieszkańcy Toronto – powiedział Tory

Tory powiedział, że skontaktuje się z burmistrzami innych dużych miast, by poprosić ich o wsparcie i radę. Nazwał decyzję Forda “nadzwyczajnym ograniczeniem praw”. Obiecał także, że jeśli w październiku zostanie wybrany burmistrzem, rozpisze referendum w sprawie składu Rady Miasta, aby mieszkańcy Toronto mogli zabrać w tej sprawie głos.

W czwartek zwołano specjalne posiedzenie Rady miejskiej, aby omówić możliwość podjęcia przez miasto kolejnych kroków prawnych w tej sprawie.

W Kanadzie wiele praw zostało wprowadzonych tylko na podstawie sędziowskich decyzji bez udziału demokratycznie wybranych władz. Do nich należała na przykład decyzja o legalizacji eutanazji czy wprowadzenie związków małżeńskich osób tej samej płci. Wiele środowisk konserwatywnych protestowało przeciwko temu mówiąc o „sędziowskiej dyktaturze”. Wprawdzie klauzula „Charter’s notwithstanding” pozwala na obalenie decyzji sędziego drogą kolejnej ustawy parlamentarnej , ale po środek ten władze sięgały niezwykle rzadko, a w przypadku Ontario dzieje się tak po raz pierwszy.