Śmierć Joanny powinna być przestrogą

Lokalnie Top News wrze 13, 2018 at 6:00 am
Joanna Salmingo

Joanna Salmingo

Rodzina kobiety cierpiącej na alergię zachęca firmy zajmujące się żywnością do większej przejrzystości przy ich znakowaniu.

30-letnia Joanna Salmingo pięć tygodni temu, zjadła razem z matką deser, po którym wpadła w szok anafilaktyczny.

Jej brat, Joey Salmingo opowiada, że jego siostra około 5 minut po spożyciu smakołyku poszła na górę do swojego pokoju.

- Po kilku minutach zbiegła po schodach z trudem łapiąc powietrze. Mówiła „mamo, mamo ratuj” – opowiada – Wkrótce dusząc się upadła na podłogę i zemdlała. Jej puls był niewykrywalny. Mama natychmiast rozpoczęła akcję reanimacyjną.

Matka Joanny Salmingo, która jest pielęgniarką, wykonywała uciśnięcia klatki piersiowej i sztuczne oddychanie, dopóki nie przybyli sanitariusze pogotowia ratunkowego.

- W pracy rzeczywiście wykonywałam u moich pacjentów podobne zabiegi pięć lub sześć razy. Tym razem to była moja córka. Mój instynkt macierzyński kazał mi po prostu zachować spokój i postępować jak pielęgniarka, aby ocalić córkę – mówi – Starałam się robić wszystko co możliwe, by ją ratować, dopóki nie przyszła pomoc.

Joey mówi, że jego siostra nie miała tlenu w organizmie przez 17-25 minut. Została zabrana do szpitala przez ratowników medycznych, gdzie przez 17 dni pozostawała w na oddziale intensywnej terapii. W końcu została uznana za klinicznie martwą z powodu braku tlenu.

Wszystko przez Mochi, produkt spożywczy zakupiony od Whole Foods w Markham, który zwykle składa się z kleistego ryżu. Sklep używa etykiety ostrzegającej: “nie możemy zagwarantować, że nasze produkty są wolne od śladowych ilości orzeszków ziemnych lub innych alergenów”, ale kupując ten produkt rodzina stwierdziła, że ​​nie było wystarczająco jasne, że wegańska potrawa zawiera orzechy.

- Pierwszym składnikiem wegańskich potraw jest mleko nerkowca, więc naklejka może być całkowicie nieistotna – powiedział Joey Salmingo.

Rodzina rozmawiała z globalnym liderem bezpiecznej żywności z Whole Foods i powiedziała, że ​​chce współpracować z korporacją w celu poprawy praktyk etykietowania żywności.

Rodzina Salmingo chce zapobiec podobnym tragediom, uruchamiając edukacyjną inicjatywę Food Allergy Training an Education (F.A.T.E.) i organizując edukacyjny szczyt dotyczący alergii związanych z pokarmami.

Podczas szczytu odbędą się prezentowane przez lekarzy badania, a także trening wtryskiwania epinefryny i taktyki ratujące życie w przypadku spożycia alergenów.

- Ludzie pracujący w sklepach, restauracjach i innych lokalach publicznych, muszą być świadomi zanieczyszczenia krzyżowego oraz ekspozycji żywności. Muszą się nauczyć ją właściwie etykietować – powiedział brat zmarłej.

Dla pozyskania środków na tę działalność została utworzona strona GoFundMe gdzie można wpłacać darowizny na wsparcie działalności tej fundacji.