Tysiące motyli szykuje się do wędrówki do Meksyku

Lokalnie Top News wrze 13, 2018 at 10:00 am

aamotyle2

Dziesiątki tysięcy motyli Monarch przelatuje przez najbardziej wysunięty na południe punkt Kanady i odpoczywa wzdłuż brzegu jeziora Erie podczas wrześniowej migracji do Meksyku.

Linia brzegowa Parku Narodowego Point Pelee stanowi idealne miejsce odpoczynku dla kolorowych motyli, gdy przygotowują się do około 40-kilometrowego lotu przez jezioro Erie do Ohio, z zaledwie kilkoma wyspami pomiędzy tymi miejscami.

- W parku zauważyliśmy kilka tendencji wzrostowych w ciągu ostatnich kilku lat. Monarchów jest coraz więcej – mówi Andrew Laforet, koordynator Parku Narodowego Point Pelee.

Powiedział, że połowa września jest najlepszym momentem na obserwowanie skupisk motyli wzdłuż linii brzegowej w regionie.

- Zamiast przekraczać jezioro, będą podążać wzdłuż lądu tak długo, jak to będzie ich zdaniem możliwe, dopóki nie będą miały wyboru – mówi Laforet – Teraz czekają na odpowiednie warunki do przefrunięcia tak długiego dystansu.

aamotyle3

Laforet powiedział, że ciężko jest przewidzieć, kiedy motyle ruszą w drogę i jak długo pozostaną, ale jego zdaniem jest kilka wskazówek:

  • Wietrzne dni z deszczem zazwyczaj zmuszają motyle do pozostania, co stanowi idealny czas na robienie im zdjęć.
  • Motyle decydują się na odważny lot przez wodę w gorące, słoneczne dni.
  • Klastry motyli pojawiają się najczęściej we wczesne poranki i podczas zachodów słońca.

Park ma świetny sposób na przeprowadzenie nieoficjalnego liczenia motyli z pomocą Darlene Burgess, ekspertki od motyli, która mieszka w okolicy.

- Ona policzy konkretny obszar i powie: “Dobra, mam dziesięć w tym obszarze, zajmuje to tyle miejsca – więc ta grupa ma prawdopodobnie około 200 lub 300 motyli i jest tam kilka takich grup”. W końcu, gdy policzy te miejsca i do nich dotrze może powiedzieć: “W porządku, mamy tu w różnych obszarach około 10000 Monarchów”.

aamotyle4