W cztery oczy z Donaldem Trumpem

Polak w świecie Series Top News wrze 18, 2018 at 1:46 pm

zz duda1Zakończyła się wizyta prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie. 

Para prezydencka przyleciała do Waszyngtonu w nocy z poniedziałku na wtorek. Samolot specjalny Gulfstream z parą prezydencką na pokładzie wylądował w bazie sił powietrznych Andrews koło Waszyngtonu. Był to pierwszy lot tej maszyny z głową polskiego państwa na pokładzie.

Wizyta rozpoczęła się we wtorek od powitania prezydenta Polski razem z małżonką przez Donalda Trumpa i Melanię Trump w Białym Domu. Obie pary udały się następnie do Gabinetu Owalnego. Tam prezydenci rozmawiali krótko z dziennikarzami.

Screen Shot 2018-09-18 at 13.24.00

Donald Trump był pytany między innymi o stałą obecność wojsk amerykańskich w Polsce.  Amerykański prezydent przyznał, że takie rozwiązanie jest rozważane.

— Rozważam stałe bazy wojsk USA w Polsce. Będziemy o tym rozmawiać. Bezpieczeństwo Polski jest dla mnie prawie tak samo ważne, jak dla tego człowieka - mówi Donald Trump, wskazując na prezydenta Andrzeja Dudę. Mówił również, że Polska to wielki kraj, a Polacy są wspaniałymi ludźmi.

- Mamy świetne relacje, rok temu wygłosiłem przemowę w Polsce, to był wielki dzień, nie zapomnę tego, jak nas przyjęto, tych tłumów, które mnie witały. To jest dowód pewnego przywiązania, uczucia, do Stanów Zjednoczonych - mówi Donald Trump podczas spotkania z Andrzejem Dudą.

Screen Shot 2018-09-18 at 13.31.45

Donald Trump odniósł się do sprawy Nord Stream 2.
- Jeśli chodzi o ten gazociąg, to Niemcy starają się dostarczać coraz więcej gazu z Rosji, to nie zawsze jest właściwe. Stwierdziłem wyraźnie, że będziemy dyskutować w tej sprawie dalej — powiedział. - To bardzo niefortunne, że Niemcy wypłacają Rosjanom miliardy dolarów za dostarczany przez nich gaz. Przyglądamy się temu bardzo uważnie.
Prezydent Andrzej Duda podziękował Donaldowi Trumpowi za jego słowa w Warszawie: - Cieszę się, że możemy się wzajemnie komunikować i wspomnieć tę wspaniałą przemowę. Wspomniał pan o Powstaniu Warszawskim, to było bardzo poruszające. Raz jeszcze dziękuję.

Screen Shot 2018-09-18 at 14.21.13

Po krótkiej rozmowie z dziennikarzami i obsypaniu Polski pochwałami przez Donalda Trumpa, prezydenci udali się na rozmowę w cztery oczy za zamkniętymi drzwiami.

Na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu prezydentów, Donald Trump powiedział m. in.: - Więzy między naszymi krajami nigdy nie były silniejsze niż za naszych prezydentur. Jesteśmy zadowoleni, że Polska jest liderem, jeśli chodzi o wydatki na obronność, chcę podziękować Polakom za ich wkład w misji w Afganistanie i walkę z ISIS. Nie można mówić o bezpieczeństwie narodów bez bezpieczeństwa granic. Silne narody muszą mieć silne granice.

O bezpieczeństwie energetycznym: - Żadne państwo nie było być uzależnione od jednego dostawcy. Mówiliśmy o dwustronnych relacjach gospodarczych. Polska doświadcza ćwierćwiecza stałego wzrostu gospodarczego. Oczekujemy dalszej współpracy. Oczekujemy na kolejnych sto lat współpracy między naszymi narodami.

Z kolei Andrzej Duda powiedział m. in.: - Bardzo się cieszę, że mogę w tym roku stulecia niepodległości gościć w siedzibie prezydenta Stanów Zjednoczonych. Kwestia polskiej niepodległości była jednym z ważnych punktów polityki prezydenta Wilsona. Podpisaliśmy porozumienie, które wskazuje najważniejsze aspekty naszej współpracy i wytycza ścieżki na przyszłość, zawiera ono zobowiązania dotyczące współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, energetyki, wymiany handlowej, inwestycji, badań i innowacji. Największym zagrożeniem jest Nord Stream 2, zagraża polskiemu bezpieczeństwu energetycznego, to niebezpieczeństwo dominacji Rosji w Europie. Rozmawialiśmy o tym z prezydentem Trumpem. Rozmawialiśmy bardzo dużo o współpracy energetycznej. Cieszę się ogromnie z obecności armii USA w Polsce. Mam wielką satysfakcję z ustaleń szczytu NATO w Warszawie. Cieszę się, że na terenie Polski są żołnierze USA, ale zapraszam pana prezydenta, żeby skierować do Polski więcej oddziałów amerykańskich. Mamy nadzieję, że pan prezydent podejmie decyzję o skierowaniu do Polski kolejnych oddziałów amerykańskich. Jestem przekonany, że taka decyzja jest zarówno w interesie Polski, jak i Stanów Zjednoczonych.

Screen Shot 2018-09-18 at 15.08.33

Rozpoczęły się pytania od dziennikarzy. Pierwsze skierowane do Donalda Trumpa dotyczyło konfliktu w Syrii.
Kolejne pytanie do prezydenta Andrzeja Dudy dotyczyło reakcji Donalda Trumpa na propozycję stałej obecności wojsk USA w Polsce. - Zapewniłem prezydenta o jednym: to nie jest tak, że jeśli się pojawiają, to pogorszy się bezpieczeństwo, bo zwiększy się aktywność Rosji. Chcę powiedzieć jasno: bardzo silna militaryzacja okręgu kaliningradzkiego ma miejsce już od 10 lat. Pan prezydent musi rozważyć kwestię stałych baz USA w Polsce ze swoimi doradcami, ale jest cały szereg argumentów, że jest to obecność uzasadniona.
Donald Trump dopowiedział: - Polska jest bardzo zaangażowana w to, żeby przeznaczać duże środki na swoją obronę. Będziemy analizować kwestię stałych baz w Polsce pod względem korzyści dla obu krajów, także kosztów.
Kolejne pytanie do Donalda Trumpa: czy podziela pogląd Andrzeja Dudy na temat zagrożenia ze strony Rosji?
- Mamy do czynienia z wysokim poziomem agresji Rosji. Ona szanuje siłę, a Ameryka ją ma. Uważam, że prezydent Duda słusznie ocenia sytuację. Zwłaszcza jeśli spojrzymy na historię Polski i Rosji.
Pytanie do prezydenta Dudy: czy ma poczucie po spotkaniu z Trumpem, że kwestia stałej obecności wojsk USA w Polsce jest teraz bardziej realna.
- Mam, odbyliśmy szczere rozmowy, bardzo mocne, jeśli chodzi o diagnozę sytuacji w obszarze bezpieczeństwa. Jestem pewny, że wyciągniemy z tych dyskusji odpowiednie wnioski.
Kolejne pytania do prezydenta Donalda Trumpa dotyczą kwestii wewnętrznych USA – między innymi problemów kandydata na sędziego Sądu Najwyższego Bretta Kavanaugha. Kolejne pytanie do Andrzeja Dudy dotyczy stosunków Stanów Zjednoczonych z Unią Europejską.

- Rozumiemy się z prezydentem Trumpem doskonale. On mówi: America first, ja mówię – Poland first.

Screen Shot 2018-09-18 at 14.20.43Jak podkreślono w polsko-amerykańskiej deklaracji podpisanej przez prezydentów Polski i USA w Waszyngtonie: W obliczu wyzwań, wobec których stoi porządek międzynarodowy, uznajemy, że nadszedł czas, by umocnić i utrwalić strategiczne partnerstwo między naszymi narodami.

Deklaracja zatytułowana jest „Obrona wolności i budowanie dobrobytu poprzez polsko-amerykańskie partnerstwo strategiczne”. W deklaracji zaznaczono, że Polskę i Stany Zjednoczone łączy wspólna historia oraz zbiór wartości cenionych przez oba narody.
Przypomniano również przypadające na 2018 rok stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zbliżające się rocznice: 30-lecia obalenia komunizmu i 20. rocznicę przystąpienia Polski do NATO.
- Potwierdzamy nasze poszanowanie i zaangażowanie na rzecz wspólnych wartości i zasad demokratycznych, w tym wolności, niezależnych instytucji oraz praw człowieka. Wyrażamy głębokie przekonanie, że dalszy rozwój naszych relacji w dziedzinie handlu, obronności i energetyki zwiększy bezpieczeństwo obydwu naszych krajów oraz całego obszaru transatlantyckiego —dodano w deklaracji.
- Będziemy nadal koordynowali nasze działania mające na celu przeciwdziałanie projektom energetycznym zagrażającym naszemu wspólnemu bezpieczeństwu, takim jak Nord Stream 2 —czytamy w dokumencie. – Polska i USA zobowiązują się do rozważenia wariantów wzmocnienia militarnej roli USA w Polsce. W toku wzmożonych konsultacji dokonamy analizy wykonalności tej koncepcji.

zz duda2

Następnie odbyło się spotkanie delegacji Polski i USA. Prezydentowi Andrzejowi Dudzie w Waszyngtonie towarzyszą m.in. szef MSZ Jacek Czaputowicz i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski, a także szef BBN Paweł Soloch. Stronę amerykańską oprócz prezydenta Trumpa reprezentowali m. in. wiceprezydent USA Mike Pence i sekretarz stanu Mike Pompeo.

Screen Shot 2018-09-18 at 13.23.41

Wśród tematów spotkania z przywódcą USA znalazły się m. in. działania Inicjatywy Trójmorza oraz współpraca z USA w dziedzinie bezpieczeństwa wojskowego i energetycznego, a także współpraca biznesowa.

Prezydent mówił, że “USA, co naturalne, szukają partnerów i nowych rynków zbytu”. I że rozwijająca się dynamicznie Europa Środkowa została dostrzeżona i jest to szansa dla Stanów Zjednoczonych i dla Polski.

Screen Shot 2018-09-18 at 13.25.01

W Polsce docelowo ma być 7 tysięcy żołnierzy USA w ramach obecności rotacyjnej. Rząd zabiega jednak o ich stałą obecność. Stany Zjednoczone zdecydowały się na zwiększenie obecności wojskowej w Europie w ramach operacji Atlantic Resolve, w reakcji na zaanektowanie Krymu przez Rosję. Amerykańskie siły stacjonują rotacyjnie, w taki sposób, by w każdym czasie na Starym Kontynencie jedna jednostka była gotowa do działań bojowych. Jednym z trzech podstawowych zgrupowań jest stacjonująca dowodzona z Żagania Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa (Armored Brigade Combat Team). W jej skład wchodzi 3,5 tysiąca żołnierzy, wyposażonych między innymi w ponad 80 czołgów M1 Abrams, 140 wozów bojowych piechoty Bradley i ponad 400 samochodów HMMWV (Humvee).

Polskie władze przekonują Amerykanów do stałej obecności. W ustawie określającej budżet Pentagonu znalazł się plan stworzenia raportu, który ma ocenić zasadność rozmieszenia amerykańskich żołnierzy na stałe w Polsce. Dokument do marca 2019 roku mają przygotować departamenty stanu i obrony. Według propozycji sformułowanej przez ministerstwo obrony w 2017 roku Polska w zamian za stałe rozmieszczenie sił USA w okolicach Bydgoszczy i Torunia zainwestowałaby dwa miliardy dolarów w budowę infrastruktury.

Screen Shot 2018-09-18 at 13.54.25

W dniu wizyty polskiej głowy państwa dziennik „New York Times” opublikował artykuł, w którym z żalem konstatuje, że amerykański prezydent podczas swej wizyty w Warszawie w ubiegłym roku nie skrytykował reformy sądownictwa PiS i prawdopodobnie także i teraz pewnie nie skorzysta z okazji by to zrobić.

„Polski przywódca ma w Trumpie sojusznika nawet wtedy, gdy zmusza sądy do posłuszeństwa. Kiedy prezydent Trump odwiedził Warszawę, polski rząd był zajęty transformacją systemu sądownictwa w sposób, który jego krytycy oceniają jako głęboko niepokojący i niedemokratyczny. Przeciwnicy tej przebudowy mieli nadzielę, że prezydent Trump wykorzysta wizytę, by wezwał rząd do zmiany kursu. Nie zrobił tego. Zamiast tego, witany przez wiwatujące tłumy – wśród których wielu zostało przywiezionych autokarami z wiosek, gdzie partia rządząca ma największe poparcie – ostrzegał przed niebezpieczeństwem radykalnego terroryzmu islamskiego i pełzającej biurokracji —czytamy na łamach „New York Times”.

Według „NYT” kończąc misję w Polsce ambasador Paul W. Jones zostawił pracownikom ambasady i swojej następczyni Georgette Mosbacher notkę, w której radził „traktować delikatnie” kwestię rządów prawa w Polsce.

Trójmorze na liście narodowych projektów priorytetowych USA. To odpowiedź na Nord Stream 2. Amerykanie raz jeszcze poprą zainicjowaną przez Polskę koncepcję.

Trójmorze na liście narodowych projektów priorytetowych USA. To odpowiedź na Nord Stream 2. Amerykanie raz jeszcze poprą zainicjowaną przez Polskę koncepcję.