Kortright Conservation – na wyciągnięcie ręki

Gdzie na weekend wrze 19, 2018 at 12:28 am

Najciemniej jest zawsze pod latarnią. Może właśnie dlatego Kortright Conservation Centre wydał mi się wyjątkowo bezludny i cichy. Blisko, bo w okolicach Vaughan, za blisko widać dla tłumów, które wybrały się dalej, za miasto, żeby uniknąć tłoku. Przyjemny paradoks, szczególnie, że park przecudnej urody.

Może też pustki na szlakach wynikały z temperatury. Bo niby połowa września, a z indeksem wilgotności grubo powyżej 30C. Tak czy inaczej – w Kortright Conservation Centre urzekł nas spokój, różnorodność terenu i spacerowych ścieżek, nowoczesna bryła budynku Visitors Centre, a także trwający akurat festiwal miodu, okraszony świetną muzyką na żywo. Co istotne – warto mieć to miejsce na oku, bo w ciągu roku dużo i ciekawie się tu dzieje.

KORTRIGHT_PLANYRVISIT_VISITOR_CENTRE_2

Kortright Centre powołano do życia w 1979 pod auspicjami Toronto and Region Conservation Authority jako podmiejski obszar ochronny o powierzchni 325 hektarów. Jego nazwa pochodzi od nazwiska dr Francisa Kortrighta (1887-1972), inżyniera, biznesmena, autora i znanego konserwatora zabytków. Teren, gęsto zalesiony (przewaga sosen na północy i klonów na południu), w zachodniej części przecina rzeka Humber, na północy natomiast napotkamy strumienie Cold Creek i Harris Creek.

Park na popularności zyskuje zawsze na początku marca kiedy to, aż do połowy kwietnia, odbywa się tu doroczny Festiwal Syropu Klonowego. Główną ideą imprezy jest edukowanie społeczeństwa w temacie tego, jak z upływem czasu zmieniała się produkcja syropu – od Pierwszych Narodów po dzisiejszą, znacznie bardziej przemysłową. Obok syropu w Kortright zbiera się miód z tutejszych uli; można także wciąż udział w warsztatach pszczelarskich i całkiem sporo dowiedzieć się o życiu pszczół. Do wyboru także kursy ze starożytnych technologii (kursy przetrwania oparte na czterech elementach – wodzie, ogniu, schronieniu i pożywieniu, nauka powroźnictwa, tropienia zwierząt, budowania schronień, znajdowania wody pitnej oraz poszukiwania żywności w lesie), organicznego ogrodnictwa czy możliwość zdobycia certyfikatu Naturalisty Ontario. To tylko kilka przykładów, bo do wyboru są też kursy makrofotografii, astronomii, „naturalnego” dziennikarstwa, rozpoznawania drzew, ptaków, grzybów czy motyli. Dla zorientowanych bardziej holistycznie przygotowano zajęcia z ekopsychologii, medytacji w naturze oraz terapeutyczne spacery po lesie. Każdy więc znajdzie coś dla siebie, niektóre kursy prowadzone są online. Specjalną opieką otacza się tu także seniorów. W uznaniu dla badań naukowych, które pokazują, że łączenie się ze światem przyrody może pomóc w promowaniu lepszego zdrowia fizycznego, psychicznego i społecznego u osób starszych, Centrum Kortright oferuje seniorom doskonałą okazję do bliższego poznania świata Natury. Programy dostosowywane są do różnych stopni mobilności. Jedną z głównych inicjatyw jest SHINE – zajęcia specjalnie zaprojektowane dla aktywnych seniorów i osób starszych, łączące różne aspekty zdrowia. Subtelna joga na łonie natury, tai chi, treningi koncentracji i uwagi, spacery z kijkami, fotografowanie natury czy zajęcia plastyczne, pozwalają wspólnie spędzić czas w sposób znacznie bardziej przyjemny i produktywny niż sesje bingo w obskurnych restauracjach (food coutrs) w centrach handlowych.

The Kortright Centre for Conservation wychodzi także na przeciw rodzicom, którzy zdecydowali się na homeschooling, oferując programy, zaprojektowane tak, by uzupełnić unikalne wymagania dotyczące harmonogramu i programu nauczania dla uczniów uczących się w domu. Umiejętność pracy w grupie, nauka na wolnym powietrzu, mnóstwo praktycznych zadań i eksperymentów oparto tu na naturalnej potrzebie zdobywania wiedzy i czystej, dziecięcej ciekawości świata oraz indywidualnych zainteresowaniach i potrzebach uczniów. Zajęcia odbywają się w grupach wiekowych, począwszy od sześciolatków. Duża część proponowanych zajęć należy do nurtu propagowanego przez „szkoły leśne”. Interesującym miejscem jest też stosunkowo nowy budynek Earth Rangers Center, gdzie działa non-profitowa organizacja o tej samej nazwie, zajmująca się edukacją ekologiczną młodzieży w GTA. Prowadzone tu programy i wydarzenia są uważane za jedne z najnowocześniejszych w tej tematyce w całej Kanadzie. Rocznie Kortright Center przyjmuje ponad 100 000 gości, oferując ponad 50 programów edukacji ekologicznej dla szkół, a także wybór 30 różnych otwartych warsztatów z zakresu zrównoważonej technologii dla handlowców i profesjonalistów różnych dziedzin.

kortright

Dla tych, którym wystarczy sobotni spacer (i niekoniecznie chcą się angażować w programy edukacyjne), Kortright Center proponuje osiem tras pieszych, w sumie pozwalających na 16 km marszu przez lasy, mokradła, uroczyska, łąki, punkty widokowe, drewniane, podwieszane pomosty i wyboiste ścieżki. Psy mile widziane ( na smyczy). A na koniec (opcja tylko dla odważnych) w pięknej, romantycznej scenerii można tu sobie urządzić ślub i wesele pod gołym, leśnym niebem.

01

W centrum informacji znajdziecie przyjemny sklepik z pamiątkami i niewielką salę kinową, gdzie obejrzeć można film edukacyjny o zagrożeniach lasów w okolicach Toronto. Więcej informacji na www.kortight.org

Czynne codziennie od 9:30am do 4pm. Ceny: dorośli $8.50, Seniorzy $6.50, młodzież (5-15) $3, dzieci do 4 lat bezpłatnie. Adres: 9550 Pine Valley Drive Woodbridge, ON L4L 1A6, kontakt:­ TEL: 905.832.2289 Email: [email protected]