Wizyta o. Rydzyka wzbudziła protest polityka polskiego pochodzenia

Polacy w Kanadzie Series Top News wrze 22, 2018 at 12:30 pm

zz calgary2Ks. Tadeusz Rydzyk (najsłynniejszy duchowny z Polski – jak piszą kanadyjskie media) odbył niedawno cykl spotkań z parafianami w czterech polskich parafiach w Toronto, Vancouver, Winnipeg oraz Calgary. 

Jednak nie wszystkim przypadła do gustu wizyta charyzmatycznego twórcy Radia Maryja i TV Trwam. Mocno zareagował przeciwko niej były poseł i wicepremier prowincji Alberta z ramienia PC, urodzony w Polsce – Thomas A. Lukaszuk.

Posługując się cytatami z onet.pl i fakt.pl, nazwał on duchownego homofobem i antysemitą, którego przesłanie zawiera elementy mowy nienawiści

- Ojciec Rydzyk stał się popularny z niewłaściwych powodów. Przeciwstawia się małżeństwom homoseksualnym i ma bardzo silne poglądy na temat roli Żydów w polityce. Jego poglądy są tak ekstremalne, że uzasadniają papieską interwencję - powiedział polityk w rozmowie z dziennikarzami CBC.  Następnie redakcja opisała Rydzyka jako głównego autora “teologii ultra-nacjonalizmu”.

Właściwy, nie zniekształcony cytat z anteny "Radia Maryja” brzmiał: „To co się dzieje w Polsce - wrócę jeszcze do tych związków homoseksualnych i lesbijskich - to wypływa z tzw. rewolucji genderowej. Lewicowa rewolucja przez cały świat idzie, i jak mówią specjaliści”„, ona zrobi więcej krzywdy niż komunizm “ (za onet.pl).

Właściwy, nie zniekształcony cytat z anteny “Radia Maryja” brzmiał jednak: „To co się dzieje w Polsce – wrócę jeszcze do tych związków homoseksualnych i lesbijskich – to wypływa z tzw. rewolucji genderowej. Lewicowa rewolucja przez cały świat idzie, i jak mówią specjaliści”„, ona zrobi więcej krzywdy niż komunizm “ (za onet.pl).

Thomas Lukaszuk (media w Polsce bezmyślnie kopiując za wp.pl mianowały go “wicepremierem Kanady”) domagał się wyjaśnień od rzymskokatolickiej diecezji w Calgary: - Biorąc pod uwagę, że ten kapłan jest zaproszony, by przewodniczyć mszy i później ma wygłosić w kościele wykład (bilety po $30), być może jakaś forma wyjaśnień byłaby w porządku? - napisał na Twitterze.

Spotkanie z wiernymi w Calgary cieszyło się sporym zainteresowaniem i przedstawiciele kanadyjskiej Polonii komentowali na Facebooku, że z przyjemnością zapłacili za okazję spotkania. Niektórzy wspominali, że traktują to jako datek na rzecz dzieł Tadeusza Rydzyka.

Ojca Tadeusza Rydzyka wziął w obronę biskup William McGrattan przekonując, że od czasu reprymendy ze strony papieża Benedykta w 2006 roku, ojciec Rydzyk “wykazał oznaki reform”. Podkreślił, że o. Rydzyk “zapewnia opiekę duszpasterską polskim imigrantom i jest mocnym świadkiem chrześcijańskiego życia oraz pasjonatem jednoczenia społeczności imigrantów”.

Biskup McGrattan powiedział również (co pominięto w polskich mediach, ale nie w CBC), że Rydzyk “jest założycielem nowego muzeum w Polsce, które będzie prezentować ponad 40 000 przypadków polskich chrześcijan, którzy ratowali Żydów podczas Holokaustu. A w 2016 roku spotkał się z ambasadorem Izraela w Polsce Anną Azari, a także współpracował z Jonnym Danielem, założycielem fundacji From the Depths poświęconej upamiętnianiu dziedzictwa żydowskiego”.

- Przyjęto nas bardzo życzliwie – podsumował wizytę sam o. Rydzyk na antenie Radia Maryja.

O. Rydzyk z parafianami Our Lady Queen of Peace Parish w Calgary

O. Rydzyk z parafianami Our Lady Queen of Peace Parish w Calgary