Trudeau odrzuca krytykę Trumpa w kwestii negocjacji NAFTA

Kanada Top News wrze 29, 2018 at 12:30 pm
Ambasador USA w Kanadzie Kelly Craft na spotkaniu z Chrystią Freeland

Ambasador USA w Kanadzie Kelly Craft na spotkaniu z Chrystią Freeland

Premier Kanady Justin Trudeau odparł ataki ze strony prezydenta USA Donalda Trumpa, który podczas konferencji prasowej w Nowym Jorku skrytykował Kanadę za zbyt wolne tempo trwających już 13 miesięcy renegocjacji Północnoamerykańskiego Układu o Wolnym Handlu (NAFTA).

- Amerykanie przekonują się, że negocjacje są twarde, bo Kanadyjczycy są twardymi negocjatorami, takimi jakimi być powinni – powiedział Trudeau. Dodał, że “dobra, sprawiedliwa umowa jest nadal bardzo możliwa”, a Ottawa “nie podpisze umowy, która byłaby zła dla Kanadyjczyków”.

 Trump zagroził po raz kolejny, że nałoży karne cła na import pojazdów i części samochodowych z Kanady, jeśli ta nie zgodzi się na ustępstwa w trwających negocjacjach. Zasugerował też, że odrzucił prośbę Trudeau o dwustronne spotkanie na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Trudeau zaprzeczył, jakoby o takie spotkanie prosił.

USA naciskają na Kanadę, by dołączyła do układu wynegocjowanego wcześniej z Meksykiem do 30 września, aby zmodernizowana NAFTA mogła zostać przyjęta przez amerykański Kongres przed zaprzysiężeniem nowego prezydenta Meksyku 1 grudnia. Według doniesień medialnych punktem spornym pozostaje dostęp do kanadyjskiego rynku mleczarskiego, który jest chroniony poprzez system zarządzania podażą, jak również mechanizm rozwiązywania sporów.

Cecilia Malmstrom, Justin Trudeau i Chrystia Freeland

Cecilia Malmstrom, Justin Trudeau i Chrystia Freeland

Na czele zespołu negocjatorów ze strony Kanady stoi minister spraw zagranicznych Chrystia Freeland. Ją również Trump pośrednio zaatakował podczas swojej konferencji prasowej. - Jesteśmy bardzo niezadowoleni z negocjacji i ze stylu negocjacyjnego Kanady. Nie podoba nam się ich reprezentant - powiedział, nie wymieniając Freeland z nazwiska.

Wypowiedzi Trumpa skomentowała unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem, która przebywa w Kanadzie z wizytą w związku z rocznicą wejścia w życie umowy gospodarczo-handlowej CETA. Jak powiedziała, komentarze Trumpa świadczą o tym, że relacje z Amerykanami stają się “coraz trudniejsze”.

Malmstroem broniła też Freeland, którą nazwała “fantastyczną negocjatorką”.

- Myślę, że ona robi świetną robotę w bardzo trudnych warunkach - powiedziała Malmstroem w wywiadzie dla radia CBC. Dodała, że jest z szefową kanadyjskiej dyplomacji w częstym kontakcie, bo teraz jest “ważniejsze niż kiedykolwiek, żeby UE i Kanada trzymały się razem”.