Kanada też chce mieć otwartą bankowość

Nowości wrze 30, 2018 at 4:00 pm

zz bankingKomitet doradczy powołany przez rząd federalny ma przeanalizować zalety i wady otwartej bankowości na wzór Unii Europejskiej.

Rząd powołał w tym celu Komitet Doradczy ds. Otwartej Bankowości (Advisory Committee on Open Banking). Jego zadaniem będzie analiza szans i zagrożeń wynikających z umożliwienia dostępu do danych klientów w bankach tzw. podmiotom trzecim. Znaleźli się w nim m. in. Colleen Johnston (TD), Kirsten Thomson (Dentons Canada) i Ilse Treurnicht (MaRS innovation).

Komitet ten ma przeprowadzić szeroko zakrojone konsultacje i przygotować raport oceniający korzyści z wprowadzenia otwartej bankowości.

Władze przekonują, że ułatwienie podmiotom trzecim dostępu do bankowych danych może zaowocować powstaniem innowacyjnych usług finansowych, co będzie korzystane dla konsumentów.

Minister finansów Bill Morneau uważa, że już dziś technologia napędza zmiany w sektorze finansowym. Należy jednak zadbać aby ich beneficjentami były nie tylko instytucje działające w tym sektorze, ale także konsumenci.

Kanadyjskie organizacje bankowe w tym Canadian Bankers Association ostrzegają jednak, że udostępnienie danych klientów narazi na szwank bezpieczeństwo systemu oraz wygenerować może inne ryzyka.

Zmierzając w kierunku otwartej bankowości Kanada zdaje się podążać śladem Unii Europejskiej. Zasady dostępu do bankowych danych klientów reguluje tam dyrektywa PSD II, która weszła w życie w styczniu bieżącego roku. Przepisy, na mocy których podmioty trzecie będą mogły m.in. inicjować płatności z rachunków osobistych czy analizować dane transakcyjne posiadaczy kont bankowych zaczną obowiązywać we wrześniu przyszłego roku.

Więcej - TUTAJ.