Kolorowa moneta w hołdzie Indianom

Rynek Top News wrze 30, 2018 at 6:00 am

zz monetaKanadyjska Mennica Królewska włączyła się w obchody 17. dorocznego Festiwalu Pow-Wow, który przy Uniwersytecie McGill organizuje ośrodek wspierania studentów należących do rdzennych ludów Ameryki. 

Z tej okazji mennica zaprezentowała srebrną monetę kolekcjonerską, która zachwyca wyrazistością kolorów. Na monecie przedstawione zostały spektakularne sceny tańca plemiennego, czyli nowoczesnej formy sztuki plemiennej, która w dobitny i urzekający sposób wyraża dumę i prezentuje dziedzictwo rdzennej ludności.

- Dziedzictwo kulturowe tych ziem wzięło swój początek w sztuce, muzyce, tańcu i tradycjach rdzennych ludów, dlatego cieszy mnie, że tradycje te zostały upamiętnione nowymi monetami wybitymi przez Kanadyjską Mennicę Królewską – powiedział Marc Miller, sekretarz stanu ds. relacji z rdzennymi ludami, który uczestniczył w prezentacji monety. – Na naszej drodze ku prawdziwemu pojednaniu i budowie przyszłości, w której wszyscy przedstawiciele rdzennych ludów mają rzeczywiste i równe szanse na osiągnięcie sukcesu, inspirujące wzory monet, które przedstawiają sceny tańca plemiennego, przypominają nam, jak istotne jest darzenie uznaniem i celebrowanie rdzennych tradycji – dodał.

- Kanadyjska Mennica Królewska szczyci się ukazywaniem fascynującej historii Kanady za pośrednictwem monet, a oddanie hołdu pierwotnym narodom, kulturze inuickiej i metyskiej jest niezbędne do realizacji tego celu - powiedziała Jennifer Camelon, p.o. dyrektora wykonawczego Kanadyjskiej Mennicy Królewskiej. – Nasza moneta o pięknych kolorach, wybita dla uczczenia imponującej sztuki tańca plemiennego, dała kolejną okazję dla rdzennych artystów z całej Kanady do zaprezentowania swoich talentów, tradycji i kultury.

Rewers monety zaprojektował Garrison Garrow, artysta reprezentujący sztukę Kanien’kehá:ka. Przedstawia on porywająca scenę z nowoczesnego tańca plemiennego z Pow-Wow.

Wizerunek na rewersie zdominowany jest przez postać tancerza, a dynamikę sceny potęguje precyzyjne grawerowanie, natomiast intensywne kolory oddają złożoność odświętnego stroju tancerza. Od ptaka gromu ludów równin, poprzez wzory irokezów na fartuchach, po szeroki wachlarz motywów, materiałów i elementów tradycyjnych (w tym darzone czcią orle pióra). Na awersie monety widnieje wizerunek JKM Elżbiety II w wykonaniu Susanny Blunt.

Liczba wybitych monet wynosi 3500 sztuk, każda waży 2 uncje i jest wykonana ze srebra wysokiej próby. Cena detaliczna monety wynosi 189,95 CAD.

Moneta będzie również dostępna od 2 października 2018 r. w sklepach Kanadyjskiej Mennicy Królewskiej w Ottawie i Winnipeg, w wybranych urzędach pocztowych w Kanadzie oraz u światowych sprzedawców i dystrybutorów.