Kontrowersyjna kandydatka na burmistrza Toronto

Lokalnie Series Top News paźd 1, 2018 at 10:00 am
Zdjęcie Goldy z Dougiem Fordem zrobione podczas Ford Fest

Zdjęcie Goldy z Dougiem Fordem zrobione podczas Ford Fest

Faith Goldy szokuje, ale też budzi zaciekawienie. Niewątpliwie trzeba ją zaliczyć do grupy kandydatów „politycznego folkloru” bez szans na zdobycie stanowiska burmistrza. Jednak w jej przypadku szokuje zaciekłość krytyki ze strony środowisk liberalnych, z jaką spotyka się ta młoda kobieta.

Naciskany ze wszystkich stron premier Ontario, Doug Ford w ubiegłym tygodniu zdystansował się od bojkotowanej przez elity kandydatki na burmistrza Toronto.

Przez trzy kolejne dni w Parlamencie Ontario opozycja domagała się od premiera, by ten potępił Goldy, która nie oglądając się na poprawność polityczną mówi głośno to, co myśli. Wszystko przez zdjęcie, na którym Doug Ford pozuje wraz z kontrowersyjną kandydatką. Fotografia zrobiona została podczas corocznej imprezy w domu Fordów, znanej pod nazwą Ford Fest, na której Faith była jednym z przybyłych gości.

W końcu premier w krótkim oświadczeniu wspomniał o Goldy po imieniu.

„Żeby było jasne.  Potępiam mowę nienawiści, antysemityzm i rasizm we wszystkich postaciach – czy to w wykonaniu Faith Goldy czy kogokolwiek innego” – napisał Ford na Twitterze.

Wkrótce po tym tweecie Goldy napisała z przekąsem:

„Bądź dumny, że możesz stanąć po stronie wszystkich Kanadyjczyków, Doug!”

Krótkie twitterowe oświadczenie Forda nie usatysfakcjonowało NDP, która nie przestała naciskać na premiera, by bardziej zdecydowanie potępił kontrowersyjną kandydatkę na burmistrza, twierdząc, że promuje ona poglądy nacjonalistyczne i wspiera neonazistów.

W odpowiedzi Ford wyraził swój ogólny sprzeciw wobec nawoływania do nienawiści.

- Całkowicie potępiam – powtarzam, potępiam, potępiam, potępiam każdego, kto stosuje mowę nienawiści – powiedział w Legislaturze.

Liderki NDP, Andrei Horwath to nie usatysfakcjonowało. Powiedziała, że Ford musi wprost rozwiązać ten problem.

- Faktem jest, że premier zrobił sobie zdjęcie z kimś, kto jest samozwańczym białym supremacjonistą, kimś, kto jest związany z grupami neonazistowskimi – powiedziała Horwath – Przywódca naszej prowincji powinien bardzo głośno zdystansować się od tej kobiety.

Z kolei posłanka z ramienia NDP, Laura Mae Lindo, zwróciła się do szefa Rady ds. Przeciwdziałania Rasizmowi, ministra Michaela Tibollo, o to, by zwrócił się do Forda, by ten bardziej zdecydowanie potępił Goldy Faith. Lindo stwierdziła, że zdjęcie kobiety z premierem było używane jako „de facto poparcie” dla jej burmistrzowskiej kandydatury.

Tibollo powiedział, że w prowincji nie ma miejsca na rasizm, a rząd aktywnie realizuje politykę walki z tym zjawiskiem.

aagoldy6

Jak bardzo Faith Goldy rozwściecza dominujące środowiska polityczne świadczy fakt, że nie została zaproszona na pierwsza debatę kandydatów na burmistrza, która odbyła się 24 września w Artsvote Toronto. Gdy mimo to zdecydowała się wziąć w niej udział, została wyproszona i usunięta ze sceny przez policję.

Warto więc może się przyjrzeć tej kontrowersyjnej postaci, bowiem w mainstreemowych mediach trudno o niej znaleźć więcej informacji, choć według badań opinii publicznej cieszy się 8-procentowym poparciem elektoratu.

Goldy urodziła się 8 czerwca 1989 r. Jest osobą wszechstronnie wykształconą. Otrzymała formalną edukację w Havergal College, prywatnej szkole K-12 i studiowała w Huron College na University of Western Ontario. Później ukończyła politologię i historię w elitarnym Trinity College na torontońskim Uniwersytecie. Ukończyła również studia magisterskie z zakresu Public Policy w School of Public Policy and Governance na Uniwersytecie w Toronto. W 2012 roku otrzymała nagrodę Gordon Cressy Student Leadership Award od Stowarzyszenia Absolwentów UofT.

Poglądy Goldy są zdaniem politologów skrajnie prawicowe i nacjonalistyczne.

Faith  Goldy

Faith Goldy

Głośne stało się jej wsparcie dla hasła białych nacjonalistów znanego pod nazwą „Czternaście słów”: „We must secure the existence of our people and a future for white children” (Musimy zabezpieczyć istnienie naszych ludzi i przyszłość białych dzieci). Po tym została usunięta z internetowej strony crowfundingowej „Patreon”, na której zbierała fundusze na swoją działalność. Krnąbrna nacjonalistka przeniosła się na inną stronę o nazwie „Freestartr”. Tam z kolei zamknął jej konto Pay Pal. Goldy broniła się przed oskarżeniami o rasizm zbierając podpisy pod petycją, w której w haśle „Czternastu słów” frazę „białe dzieci” zastąpiła przez słowa “aborygeńskie dzieci”. W ten sposób próbowała zademonstrować, że slogan nie jest mową nienawiści.

- Nie kąpię się we łzach z powodu win białej rasy – nie czyni to ze mnie białej supremacjonistki – mówi w swojej obronie Goldy – Sprzeciwiam się promowanej przez państwo wielokulturowości i działaniom afirmatywnym. Fakt ten nie czyni ze mnie rasistki. Odrzucam kulturowy relatywizm. Nie czyni to ze mnie faszystki.

Goldy wierzy w teorię spisku ludobójstwa białych. Usunięcie posągów Konfederatów w południowych stanach USA uznała, za początek procesu wyniszczenia białych. Te twierdzenia znacznie podniosły jej popularność wśród podobnie myślących, ale też zaowocowały ostrą krytyką i petycją o odebranie jej Gordon Cressy Leadership Award.

aagoldy3

Jako dziennikarka The Rebel Media wydawała się pracować nad zapewnieniem powszechnego szacunku skrajnie prawicowym demonstrantom podczas zlotu Charlottesville Unite the Right. Pisała, że impreza ta wpłynęła na „rosnącą świadomość białej rasy” w Ameryce. Goldy odniosła się do manifestu białego supremacjonisty, Richarda Spencera, który „wezwał do organizowania państw wzdłuż etnicznych i rasowych podziałów i świętowania przewagi Białej Ameryki”. Po tym reportażu musiała rozstać się z „Rebel Media” – dla współwłaścicielki tej internetowej telewizji, Ezry Levant posunęła się za daleko.

27 lipca 2018 r. Goldy zarejestrowała się w wyborach na burmistrza Toronto. Twierdzi, że ​​jeśli zostanie wybrana skupi się na przywróceniu porządku i bezpieczeństwa w mieście. W tym celu powróci do zarzuconej przez obecne władze miasta strategii przeciwdziałania przemocy w Toronto (Toronto Anti-Violence Intervention Strategy -TAVIS), drastycznie zwiększy budowę tanich mieszkań dla „milenialsów” urodzonych w Toronto. Twierdzi też, że kategorycznie odmówi przyjmowania w mieście nowych nielegalnych imigrantów. Zająć się też chce kompleksową naprawą nawierzchni ulic w mieście.

aagoldy2