Egzotyka w ogrodzie- styl japoński

O ogrodach bez ogródek paźd 7, 2018 at 10:47 pm

Jednym z najciekawszych sposobów komponowania przestrzeni ogrodowej jest styl japoński. Charakteryzuje się on dużą dbałością o szczegóły, starannością i elegancją. Nawiązuje do tradycji buddyjskiej, która nawet najmniejszemu detalowi przypisywała istotną symbolikę. Ogród japoński ma naśladować naturę. Powinien wyglądać tak, jakby już istniał wiele lat i nie był zaprojektowany przez człowieka. W japońskim ogrodzie cenne jest to co stare. Dlatego często pojawiają się tam omszałe głazy, wypłowiałe od słońca drewniane lub bambusowe elementy i rośliny stylizowane na rosnące tam od dawna. W takim ogrodzie dobrze wyglądają opadłe liście, miejsca z odrobiną mchu i starannie dobrane rośliny.

ogrody-style-styl-ogrodu-japoński-563x353

Ogrod japoński to miniaturyzacja i harmonia, jest bowiem imitacją świata zewnętrznego przedstawioną w miniaturze. Drzewka bonsai przedstawiają w takim układzie lasy. Oczka wodne, stawy, czy odpowiednio zagrabiony na wzór fal żwir symbolizują oceany. Kamienie- charakterystyczne dla japońskiego krajobrazu pasma górskie. Ma on również harmonizować z budynkiem, być przedłużeniem mieszkania, stanowić z nim całość.

74218b9fd83b44a93b668e18399245e2

Stylizacja orientalna jest obecnie bardzo popularna. Możemy jednak pokusić się i spróbować nadać naszemu ogrodowi japoński sznyt. Oto kilka podstawowych cech, które z łatwością odtworzymy w naszym ogrodzie:

- Kamień- jest konieczny, musimy wprowadzić chociaż parę naturalnych kamieni układając je w nieparzyste kompozycje, czyli po trzy lub pięć. Powinien być jasny i o regularnych kształtach. Symbolizuje on stałość i niezmienność natury

- Drewno- najlepsze będzie oczywiście egzotyczne, ale dąb, modrzew, a nawet sosna tez dadzą radę. Z drewna robimy taras, ogrodzenia, kratki, pergole, ławki, stoliki i stołeczki. Jeśli połączymy je z bambusem powoli powstanie mała Japonia.

- Woda- możemy wprowadzić małe oczko wodne z kaskadą. Woda jest bardzo ważnym elementem ogrodów orientalnych i warto się pokusić o jej zaakcentowanie. Symbolizuje życie i przemijanie.  Jeśli nie mamy miejsca na oczko wodne, zróbmy poidełko, postawmy fontannę bądź akcent w postaci ,,mokrego kamienia’’

- Żwir- możemy go wprowadzić na rabaty zamiast kory. Zostawmy też część wyżwirowanej powierzchni bez nasadzeń i rozłóżmy na nim kamienie.

- Kolorystyka- ogrody japońskie to głównie natura, kolor drewna i kamienia. Charakterystyczna jest też czerń i biel oraz kojarzona z orientem czerwień.

- Sosna- jest podstawowym gatunkiem w naszej aranżacji. Im bardziej skręcona czy powyginana tym lepiej. Możemy ją ciąć i kształtować w dowolny sposób. Zadrutujmy i powyginajmy gałązki. Dobrze jest w odpowiednich miejscach wystrzyc igły. Po 2-3 latach naszej pracy doczekamy się swoich własnych drzewek bonsai. Czasem można znaleźć drzewka zdeformowane na skutek mutacji bądź przez jakąś przebytą chorobę. Takie okazy też warto wprowadzić do orientalnego ogrodu.

Istnieje kilka rodzajów ogrodów japońskich. Wszystkie cechuje harmonia, prostota, asymeria i elegancja. Dwa podstawowe sposoby ich urządzania to ,,Tsukiyama’’ z małymi pagórkami, kamieniami symbolizującymi góry, stawami naśladującymi morza i jeziora oraz ,,Karesansui’’- rodzaj suchego ogrodu ze żwirem przedstawiającym wodę, głazami wyobrażającymi wyspy i grabionym piaskiem imitującym fale.

ferncreekdesign.orgjapanesegarden.html

 

 

Rośliny do ogrodu japońskiego

W ogrodach japońskich dominującą barwa roślin jest zieleń w różnych odcieniach. Królującymi roślinami są sosny, bambusy i mchy. Zieleń ożywiają kwitnące drzewa i krzewy. Są to głównie wiśnie piłkowane, azalie, magnolie, forsycje, różaneczniki, kalmie, pierisy, mahonie, tawuły japońskie, trzmieliny, pigwowce, klony palmowe i derenie. Cenione też są byliny- funkie, trawy ozdobne, kokoryczki, chryzantemy.

Kwiaty stosujemy z umiarem, raczej pojedyńcze akcenty. Dobrze wyglądają kompozycje oparte na zastosowaniu dużych plam jednego koloru.

images (1)  download b

 

    Zosia w ogrodniczkach