Tessa Virtue i Scott Moir: pożegnalna rewia

Kanada Series Top News paźd 9, 2018 at 4:00 pm

zz tessa3Na igrzyskach olimpijskich w koreańskim Pjongczang Tessa Virtue i Scott Moir zapisali się w historii łyżwiarstwa figurowego jako najbardziej utytułowany duet taneczny. W swojej kolekcji para ma aż pięć medali igrzysk olimpijskich. Właśnie żegnają się z wierną kanadyjską publicznością…

Tessa i Scott to dwukrotni mistrzowie olimpijscy w tańcach na lodzie z 2010 roku z Vancouver, a potem 2018 roku w Pjongczang. W Korei złoty krążek wywalczyli również drużynowo dla Kanady. Dwukrotnie byli też wice-mistrzami olimpijskimi w Soczi: w tańcach na lodzie i drużynowo. 5 października rozpoczęli swoje pożegnalne występy w Kanadzie.

„Thank You Canada Tour” to widowisko jedyne w swoim rodzaju. Virtue i Moir wystąpią w ciągu niespełna 2 miesięcy w 27 kanadyjskich miastach.

Najlepiej bilety sprzedają się w Mississaudze, gdzie urządzono dwa pokazy 28 października – na lodowisku w Hershey Centre.

zz tessa1zz tessa2„Thank You Canada Tour” to forma podziękowania tych wybitnych łyżwiarzy dla fanów, którzy wspierali ich przez ponad 20 lat kariery. Do tej swojej własnej rewii łyżwiarskiej jako współproducenci zaprosili swoich rodaków m.in. Kaetlyn Osmond, Kaitlyn Weaver z Andrew Poje, Elvisa Stojko, Patricka Chan i Meagan Duhamel z Ericiem Radfordem

Niebawem w księgarniach ukaże się też autobiografia mistrzów.

Ich przygoda z łyżwami rozpoczęła się bardzo wcześnie. Scott swoje pierwsze kroki na lodowisku stawiał już jako dwulatek. Początkowo bardziej fascynował go hokej. Uległ jednak namowom mamy, która jest trenerką łyżwiarstwa figurowego. Mając dziewięć lat wraz z siedmioletnią Tessą utworzyli parę taneczną. Oboje pochodzą z London (Ontario), wygrali już w swoim debiucie na zawodach, chociaż oboje byli wówczas tak mali, że ledwo można było ich dostrzec zza krawędzi bandy.

Wtedy zaczęli marzyć o rzeczach wielkich. Przede wszystkim o igrzyskach olimpijskich. Droga ta nie była jednak usłana różami. W 2006 roku igrzyska gościł Turyn, zaś o tym kto na nie pojedzie decydowały mistrzostwa kraju. Chociaż wystąpili znakomicie, zabrakło dla nich miejsca w olimpijskiej ekipie. Czuli się pokrzywdzeni werdyktem sędziów. Bolesna porażka skłoniła ich do wniesienia większej innowacyjności do programów. Już dwa lata póżniej na mistrzostwach świata w Goeteborgu zdobyli srebrny medal. Ich elementem popisowym stało się podnoszenie nazwane „The Goose”, jakie zaprezentowali w tańcu oryginalnym do piosenki „The Great Gig In The Sky” zespołu Pink Floyd. I tak to się zaczęło.

zz tessa4Największy sukces przyszedł w 2010 roku na igrzyskach w ich rodzinnym kraju. Chociaż nigdy nie byli mistrzami świata, presja na złoty medal przed własną publicznością była ogromna. Brawurowo odtańczone Flamenco otworzyło im drogę do złotego medalu. Zwieńczeniem dzieła był program dowolny do „5 Symfonii” Gustawa Mahlera. Po ukazaniu się ocen sędziowskich owacja publiczności trwała dobrych kilka minut. Nowi mistrzowie olimpijscy zmuszeni byli prosić widownię o wyciszenie emocji, gdyż uniemożliwiało to start kolejnemu duetowi. Ich zwycięstwo było historycznym wydarzeniem w tańcach na lodzie. Po raz pierwszy w tej konkurencji wygrała para spoza Europy.

Virtue i Moir są też najmłodszymi w historii mistrzami olimpijskimi pośród par tanecznych. Na igrzyskach olimpijskich w Pjongczang dokonali historycznego wyczynu. Przeszli do historii jako najbardziej utytułowany duet taneczny świata. Zdobyli drugie olimpijskie złoto w konkurencji par tanecznych, co nie udało się wcześniej żadnemu innemu duetowi.

Zdecydowanie poprowadzili też łyżwiarski team Kanady do zwycięstwa w łyżwiarskim konkursie drużynowym.

Ceremonia kwiatowa po zdobyciu drugiego indywidualnego mistrzostwa olimpijskiego (2018)

Ceremonia kwiatowa po zdobyciu drugiego indywidualnego mistrzostwa olimpijskiego (2018)