Bezwzględny świat show businessu

Lokalnie Top News paźd 10, 2018 at 10:00 am

aacineflix

Firma produkująca takie seriale jak „Property Brothers” i dziesiątki innych rozrywkowych programów telewizyjnych została pozwana do sądu i może wzapłacić miliony dolarów odszkodowania za niewypłacanie swoim pracownikom wynarodzeń, nadgodzin, wakacji i dni ustawowo wolnych od pracy.

W proponowanym pozwie zbiorowym pracownicy twierdzą, że Cineflix i jego spółki stowarzyszone naruszyły Ustawę o Standardach Zatrudnienia w Ontario i domagają się odszkodowań dla wszystkich byłych i obecnych pracowników.

W pozwie złożonym w sądzie w Ontario pracownicy twierdzą, że firma jest też odpowiedzialna za należności podatkowe, kanadyjski plan emerytalny lub składki na ubezpieczenie od bezrobocia, do których zobowiązany był jej personel.

Zarzuty te nie zostały udowodnione w sądzie, a kierownictwo Cineflix nie odpowiedziało na prośby o komentarz.

Komentując sprawę prawniczka prowadząca swoją praktykę w Toronto, która nie miała nic wspólnego z tym pozwem, powiedziała, że podstawową kwestią będzie ustalenie czy pracownicy zostali niewłaściwie sklasyfikowani jako niezależni wykonawcy.

- Nie ma uniwersalnego testu, który pozwalałby ustalić, czy dana osoba jest pracownikiem czy niezależnym wykonawcą, ale sąd musi rozpatrzeć szereg czynników, które pozwolą odpowiedzieć na kluczowe pytanie, czy dana osoba prowadzi działalność na własny rachunek, czy też faktycznie jest pracownikiem – powiedziała Kimberly Boara Alexander, założycielka i partner kancelarii KBA Partners LLP.

Kolejnym problemem jest to, że grupa Cineflix jest przedsiębiorstwem wielonarodowym z biurami w Toronto i Montrealu, a także w Nowym Jorku, Londynie i Dublinie. Pozew wymienia ponad 100 podmiotów prawnych jako pozwanych, w tym Cineflix Inc. i Cineflix Media Inc. oraz dziesiątki podmiotów specyficznych dla programu, takich jak Cineflix (Property Brothers 6) Inc.

Serial „Property Brothers”, w którym wystąpił ekspert ds. nieruchomości, Drew Scott i jego brat bliźniak Jonathan Scott jest produkowany we współpracy z HGTV – specjalistycznym kanałem telewizyjnym poświęconym domom, dekoracjom i renowacjom. Inne programy wyprodukowane przez Cineflix to “American Pickers”, “Secrets of the Morgue” i “Bizarre Murders.”

W pozwie pracownicy domagają się około 35 milionów dolarów z tytułu ogólnych szkód i 10 milionów dolarów z tytułu odszkodowań, a także pokrycia kosztów procesu i odsetek.

Proponowane powództwo zostało wszczęte przez torontońską kancelarię prawną Cavalluzzo, która w imieniu nauczycieli prowadzi podobną akcję zbiorową przeciwko Blyth Academy, prywatnej szkole z wieloma kampusami.

Jedna ze skarżących Cineflix, Anna Bourque, pracowała w firmie jako „story editor” od września 2017 r. do lutego 2018 r. w siedzibie firmy w Toronto.

- Realizatorzy obrazu i redaktorzy fabularni pracują razem, robiąc setki godzin materiału filmowego po czym montują go do 43 minut rozrywkowej telewizji. Wraz z upływem czasu nasze godziny pracy się wydłużają i nigdy nie ma za to rekompensaty. Nasze wynagrodzenie staje się odwrotnie proporcjonalne do ilości przepracowanych godzin – mówi Bourque.

Pracownicy Cineflix objęci pozwem nie są członkami związku zawodowego, ale mają wsparcie ze strony kanadyjskiej gildii medialnej i CWA Canada, które nie są powodami w sprawie.

- Ponieważ ci pracownicy nie są objęci umowami związkowymi, firmy produkcyjne często zatrudniają ich by ograniczyć wydatki – powiedziała organizator CMG Denise O’Connell.

- Rzeczywistość i rzeczywistość telewizyjna to dziki zachód świata rozrywki – mówi Lise Lareau, koordynator kampanii „Fairness in Factual TV”. Osoby pracujące w tej części produkcji często są wyłączone z prawa pracy, nie mają praw innych pracowników, nie mają kontraktów unijnych, z których korzysta reszta branży rozrywkowej.