Rząd Forda zezwoli sikhom na jazdę bez kasków

Kanada Top News paźd 11, 2018 at 12:30 pm

zz turban1Rząd prowincji Ontario planuje zmiany w kodeksie drogowym mające pozwolić sikhom noszącym turbany na jazdę motocyklem bez kasków.

Rząd twierdzi, że zastosowanie takiego wyjątku pozwoli sikhijskim motocyklistom na podkreślenie ich praw cywilnych jak również ekspresji religijnej.

Premier Doug Ford twierdzi, że bezpieczeństwo na drodze pozostanie priorytetem, ale jego rząd uważa również, że jednostki dysponują odpowiedzialnością osobistą i odpowiedzialnością wobec własnego bezpieczeństwa na drodze.

W ubiegłym tygodniu konserwatywny legislator Prabmeet Sarkaria złożył projekt ustawy o dokonaniu zmian w kodeksie drogowym aby umożliwić modyfikację odpowiednich przepisów drogowych. Wcześniej takie propozycje stawiał dzisiejszy lider NDP – Jagmeet Singh. Pierwszy wniosek został złożony w 2013 roku, ale wtedy premier Ontario Kathleen Wynne była przeciwna proponowanych zmianom.

Screen Shot 2018-10-10 at 15.49.05Gdy ustawa stanie się prawem, wyznawcy sikhizmu będą uprzywilejowani. Będą mogli jeździć po drogach publicznych bez obowiązkowego kasku, za to w charakterystycznych turbanach Dastar. Nie będzie ich obowiązywał przepis Highway Traffic Act w tym względzie

Sikhowie noszący turbany są już zwolnieni z noszenia kasków motocyklowych w Albercie, Manitobie i Kolumbii Brytyjskiej.

Także Wielka Brytania zezwoliła im na ten przywilej już w roku 1976.