Ogród romantyczny

O ogrodach bez ogródek paźd 14, 2018 at 10:05 pm

Jeśli masz ochotę przenieść się w świat magii i fantazji we własnym ogrodzie, oprószonego cudownym zapachem kwiatów – styl romantyczny jest właśnie dla ciebie. Ogród to nie tylko miejsce, gdzie bawią się dzieci, ale też nasza własna, mała oaza spokoju, do którego wracamy po wytchnienie. Powinien też być prawdziwą radością dla oczu i pożywką dla duszy, inspiracją. Ogród romantyczny powinien sprawiać wrażenie jakby czas stanął w miejscu, jakby zupełnie się nie liczył.

Ten ogrodowy styl daleki jest od minimalizmu. Jest pełen tajemniczych zakątków, uroczych altanek i oplecionych bluszczem pergoli. Pojawiają się one w gęstwinie roślinności na końcu krętej żwirowej ścieżki. Ulubioną formą jest łuk- nieodłączny element ogrodzeń, bram, furtek i altan. Często to bywa podpora dla pnączy, a wtedy tonie w objęciach powojników i wiciokrzewów. W romantycznym ogrodzie nie brakuje też wody. Źródełka tryskające ze ścian lub kamieni, fontanny oraz połyskliwe sadzawki potęgują tajemniczy nastrój.  Ważne są oczywiście szczegóły- kamienne kolumny, rzeźby, donice, poidełka dla ptaków. Jeśli zaś chodzi o wypoczynek, właściciele takich ogrodów wypoczywają w wiklinowych fotelach lub wykonanych z giętkiego metalu, w hamakach i na stylowych ławeczkach.

 

5521225_-spacer-po-ogrodach--hortulus-w-dobrzycy-ogrod-romantyczny

Na rabatach w stylu romantycznym powinny się znaleźć kwiaty w określonych tonacjach. Kolory ciepłe i zimne łączą się tu na różne sposoby. Najbardziej odpowiednie są barwy pastelowe. Harmonie uzyskamy łącząc biel o kremowym odcieniu z delikatnymi tonami różu, jasnego fioletu lub koloru morelowego. Jeśli chcemy ożywić nasz ogród, możemy posadzić gdzieniegdzie rośliny o niebieskich kwiatach. Utworzymy wówczas piękny kontrast. Oczywiście w naszym ogrodzie nie może zabraknąć pnączy okrywających łuki, kraty i ażurowe kolumny.

images opoi     download (52)

 

Tworząc taki ogród musimy wystrzegać się ostrych kątów oraz symetrii w układzie roślin. Sadzimy je tak, by sprawiały wrażenie naturalnych siedlisk. Również ścieżki powinny się wić pomiędzy bujnie kwitnącymi roślinami i prowadzić np. do altanki lub ławeczki przy fontannie albo do kącika z pachnącymi roślinami i ziołami. Charakterystyczne dla ogrodów romantycznych są kamienne lub betonowe płyty tarasowe i chodnikowe poprzerastane trawą i niskimi bylinami. Służą one jako nawierzchnia patio czy tarasu, lub po prostu jako komunikacja

download (24)     download (86)głog

 

Każdy dom doskonale wygląda w otoczeniu pięknego zadbanego ogrodu, który stanowi relaks dla ciała i duszy. Romantyczny ogród to melancholijna oaza, pełna uroku i tajemniczości.

Romantyczne, zielone nasadzenia

Romantyczne doznania zawdzięczamy głównie dzięki różom, funkiom, wszędobylskim pnączom i pastelowym kwiatom. Pięknie wyglądają angielskie tradycyjne dęby i buki, lub zwieszające gałęzie wierzby. Jako tło dla rabat bylinowych sprawdzają się bukszpan, trzmielina, ostrokrzew i berberys. Niewątpliwą ozdobą ogrodu romantycznego są lilaki, budleja, jaśminowiec czy klon palmowy. Oczywiście wijące się powojniki, bluszcze, winobluszcze, czy glicynie. Posadzone w grupach rododendrony i azalie oraz róże, róże, róże… Kwitnące byliny i zioła są również obowiązkowe. W naszym ogrodzie nie może zabraknąć m. in. lawendy, szałwii, naparstnicy, lilii, czosnku ozdobnego, floksów, dzwonków, jeżówki oraz geranium, stokrotek i irysów

imageso    download (97)

Zosia w ogrodniczkach